Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolno, Nowogród: Badają jak tradycja przeplata się z nowoczesnością

Katarzyna Patalan-Brzostowska [email protected]
Studenci pod czujnym okiem dr Piotra Cichockiego (pierwszy z prawej) prowadzą badania etnograficzne w gminie Kolno i Nowogród
Studenci pod czujnym okiem dr Piotra Cichockiego (pierwszy z prawej) prowadzą badania etnograficzne w gminie Kolno i Nowogród UG Kolno
Mieszkańcy gmin Kolno i Nowogród pomagają studentom w tworzeniu opracowania o zmianach społecznych zachodzących w naszym regionie.

To ciekawy region

To ciekawy region

Obecne badania wpisują się w tradycję zainteresowania tymi terenami etnografów związanych z Uniwersytetem Warszawskim. Ale niegdyś okoliczne wsie i miasteczka zjeździli tacy wielcy naukowcy jak Marian Pokropek czy Jacek Olędzki. Stworzyli oni wiele tekstów i zbiorów fotograficznych, w których opiewali piękno tych ziem i lokalnych tradycji.

Nie tylko studenci, ale też pracownicy Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzają w gminach Kolno i Nowogród badania dotyczące tego, jak tradycja przeplata się z nowoczesnością.

- Część badaczy, która pracowała w Zabielu, dotarła do fascynujących historii świadczących o tym, jak interesująca i bogata etnograficznie jest ta okolica - podkreśla dr Piotr Cichocki z Uniwersytetu Warszawskiego, pod okiem którego pracują studenci. - Jakie? Na to pytanie odpowiemy za rok, gdy powstanie opracowanie na temat naszych badań. Z pewnością będziemy chcieli podzielić się nimi z mieszkańcami wspomnianych gmin - zapowiada.

Rozmowa to podstawa

Studenci są obecnie na półmetku badań. W gminie Kolno "pod lupę" wzięli nie tylko miasto, ale także mieszkańców wsi Zabiele i Borkowo.

- Interesuje nas m.in. w jaki sposób są używane nowe technologie np. Internet - tłumaczy Piotr Cichocki. - Doszliśmy do ciekawych spostrzeżeń.

Badacze są szczególnie zainteresowani tym, jak stare obyczaje uzupełniają się nowymi pomysłami mieszkańców.

- Okazuje się, że we wszystkich tych trzech miejscach, w Kolnie, Borkowie i Zabielu, studenci znaleźli mnóstwo ciekawych przykładów na ludzką pomysłowość i talent - dodaje Cichocki. - Chociażby w architekturze. Budowane tu domy noszą ślad tradycji. To fascynujące jak sami ludzie odtwarzają tradycję w nowych formach.

Ale nie tylko w architekturze, bo sztuka ludowa ewoluuje i przenika do innych dziedzin życia. Na przykład do muzyki, którą tworzą lokalni artyści w tym regionie. Zarówno w powstających tu gatunkach hip hop i disco polo studenci doszukali się ludowych tradycji.

Rękodzieło sprzed lat

Ponadto inni członkowie grupy badawczej zajmują się wsiami w okolicach Nowogrodu.

- Interesuje nas rozwój wytwórstwa sztuki ludowej. Jak ewoluowała przez lata, jaki wpływ na to miało powstanie Cepelii, czy gospodarka rynkowa. Bo to wszystko przyczyniło się do zmian w sztuce ludowej - tłumaczy badacz. - Głównie chodzi o zmianę stylistyki, bo przecież w okolicach Nowogrodu do dziś powstają m.in. tradycyjne rzeźby i plecionki.

A twórców sztuki ludowej w Nowogrodzie i okolicach nie brakuje, więc studenci nie narzekają na brak "materiału do badań".
- Wszystkie te badania są częścią większej całości, związanej z zagadnieniami zmian społecznych spowodowanych nowymi technologiami i formami pracy na pograniczu tzw. Szlachty i Kurpiowszczyzny - dodaje Cichocki. - Odbędą się jeszcze kolejne dwutygodniowe badania w kwietniu oraz latem. s

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna