Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komputer nie gryzie. Zapraszamy seniorów, żeby się o tym przekonali i odwiedzili naszą pracownię

Urszula Krutul [email protected]
Damian Dworakowski (z prawej) i Mariusz Kozłowski służą seniorom radą i doświadczeniem. Chcą ich nauczyć obsługi komputera.
Damian Dworakowski (z prawej) i Mariusz Kozłowski służą seniorom radą i doświadczeniem. Chcą ich nauczyć obsługi komputera. Jacek Chlewicki
W mieście powstała bezpłatna pracownia informatyczna dla osób 60 plus. Warto ją odwiedzić.

Jak włączyć i wyłączyć komputer, co to jest system operacyjny i po co komu myszka. To zagadnienia, z którymi seniorzy zetkną się w nowej, bezpłatnej pracowni informatycznej powołanej do życia przez Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie. Osoby powyżej 60. roku życia (do których skierowany jest projekt) dowiedzą się też, jak poruszać się w sieci, sprawdzić pocztę, połączyć z wnuczkami na skype czy dokonać zakupów przez internet. To jednak nie wszystko.

- Zapraszamy codziennie, od poniedziałku do soboty w godzinach 12.30-18.30 - zachęca Damian Dworakowski, prezes Stowarzyszenia Kreatywne Podlasie. - Trener nauczy chętnych seniorów nie tylko obsługi komputera, laptopa czy tabletu, ale też urządzeń spotykanych na co dzień w mieście, czyli na przykład kolejkomatu, bankomatu, stacji roweru miejskiego czy multimedialnego punktu informacyjnego.

Pracownia działa od kilku dni w centrum miasta, przy ul. Ludwika Zamenhofa 15. Projekt trwa do końca roku, ale Dworakowski zapowiada, że stowarzyszenie będzie się starało go przedłużyć. Oprócz zajęć indywidualnych prowadzone są też warsztaty i zajęcia w grupach. Szczegółowe informacje o tematyce zajęć, zapisach do grup szkoleniowych, terminach i zasadach działania udzielane są bezpośrednio w pracowni przez członków zespołu i trenera.

- W planach mamy też sporządzenie, razem z seniorami, specjalnych wersji instrukcji obsługi komputera i innych obiektów informatycznych, jakie znajdują się w mieście - dodaje Dworakowski. - Chcemy przetłumaczyć instrukcje na prostszy język, zrozumiały dla seniorów. Będą też przepisane większymi literami, a nie maczkiem - jak to zazwyczaj bywa.

- W XXI wieku cyfryzacja, automatyka jest wszechobecna - dodaje Mariusz Kozłowski, trener, szkoleniowiec. - Warto poznawać od podstaw, jak się obsługuje komputery czy banki internetowe. To rzeczy, które ułatwiają życie. Ale osoby w średnim wieku i starsze mają swoistą barierę przed rzeczami nowymi, których nie znają. Czasem boją się zapytać. I tutaj wkraczamy my. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i podzielimy się wiedzą.

Projekt "Nastroić życie" jest współfinansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rzędowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych ASOS 2014-2020.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna