Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komu potrzebny był Giertych?

Krzysztof Jankowski
- Zdałyśmy maturę! I to bez pomocy Giertycha - śmieją się Bogna, Agnieszka i Krystyna, tegoroczne maturzystki z Bielska.
- Zdałyśmy maturę! I to bez pomocy Giertycha - śmieją się Bogna, Agnieszka i Krystyna, tegoroczne maturzystki z Bielska. Fot. Krzysztof Jankowski
Bielsk Podlaski. Zdaliśmy wszyscy! - cieszą się uczniowie III LO. Bo też nie tylko otworzyli sobie drogę na studia, ale pokonali odwieczną, lokalną "konkurencję". W niektórych szkołach na dobre wyniki wpływ miała jednak tzw. "amnestia maturalna" ogłoszona przez ministra Romana Giertycha.

Wyniki matur w powiecie bielskim

Wyniki matur w powiecie bielskim

W pierwszej kolumnie: liczba zdających, w drugiej - liczba zdanych matur, w trzeciej - procent zdanych matur

LO Bielsk: 180 - 179 - 99 proc.
II LO Bielsk: 151 - 150 - 99 proc.
ZS1 Bielsk: 83 - 65 - 78 proc.
ZS2 Bielsk: 16 - 12 - 75 proc.
ZS3 Bielsk: 196 - 186 - 95 proc.
ZS4 Bielsk: 99 - 86 - 87 proc.
LO Brańsk: 64 - 62 - 97 proc.
ZSRol. Rudka: brak danych

- Nie oszukujmy się: najlepsi uczniowie z gimnazjów trafiają do I i II LO. Tym bardziej cieszymy się z tego sukcesu - mówi Zinaida Laszkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Bielsku Podlaskim, w skład którego wchodzi III LO.

Pozostałe bielskie licea również osiągnęły bardzo dobre wyniki matur. W I i II LO na egzaminie dojrzałości nie powiodło się tylko po jednej osobie, a w IV LO - dwóm. Tak dobrych wyników nie byłoby jednak, gdyby nie "amnestia".

- W myśl tego przepisu maturę zdają także ci uczniowie, którzy z jednego obowiązkowego przedmiotu uzyskali wynik gorszy niż 30 proc. możliwych do zdobycia punktów. Ale tylko przy zastrzeżeniu, że średnia ze wszystkich przedmiotów owe 30 proc. przekroczy - tłumaczy maturalne zawiłości Andrzej Stepaniuk, dyrektor II LO.

Dyrektor przyznaje, że w tym roku spośród 150 osób, które w jego szkole maturę zdały, dziewięciu udało się to dzięki "amnestii". Z obowiązującego jeszcze tylko w tym roku przepisu skorzystała też znacząca część maturzystów w ZS nr 2 im. Konstytucji 3 Maja.
- Aż połowa z 12 osób, które zdały u nas maturę, skorzystała z "amnestii" - przyznaje Andrzej Roszczenko, dyrektor ZS nr 2. - To znacznie większy odsetek niż w zeszłym roku.
Dyrektorzy szkół twierdzą, że spodziewali się podobnych wyników.
- Egzaminy zewnętrzne surowiej oceniają prawdziwą wiedzę uczniów. I pokazują im, że w dorosłym życiu nikt się nad nimi nie będzie rozczulać - mówi dyrektor Stepaniuk.
Tradycyjnie słabiej wypadły technika, a zwłaszcza licea profilowane.
- Tam powinna trafiać najzdolniejsza młodzież, bo w tych szkołach uczeń więcej czasu poświęca nauce przedmiotów zawodowych, a na pracę z przedmiotami maturalnymi już go czasami brakuje - wyjaśnia Leszek Mateusz Karbowski, dyrektor ZS nr 1.
Ogólna "zdawalność" matury w szkołach w pow. bielskim (89 proc.) był niższa od średniej w województwie - 92 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna