MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja premiera Donalda Tuska. Po posiedzeniu Rady Ministrów w Białymstoku. Będzie strefa buforowa przy granicy z Białorusią

OPRAC.: wal
- W projekcie ustawy mówimy także o możliwości użycia oddziałów Wojska Polskiego na terytorium państwa polskiego bez potrzeby ogłaszania stanu wyjątkowego, czy wojennego; dotychczas było to niemożliwe - zapowiedział premier Donald Tusk w Białymstoku.
- W projekcie ustawy mówimy także o możliwości użycia oddziałów Wojska Polskiego na terytorium państwa polskiego bez potrzeby ogłaszania stanu wyjątkowego, czy wojennego; dotychczas było to niemożliwe - zapowiedział premier Donald Tusk w Białymstoku. Wojciech Wojtkielewicz
Kilkadziesiąt kilometrów długości, 200 metrów szerokości, choć na niektórych terenach leśnych więcej. Ogłoszenia takiej strefy buforowej zapowiedział w poniedziałek 10 czerwca Donald Tusk po posiedzeniu Rady Ministrów w Białymstoku. Na posiedzeniu w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim rząd omawiał sytuację związaną z ochroną granicy, w tym zmianę przepisów o użyciu strzałów ostrzegawczych przez żołnierzy.

Poniedziałkowe posiedzenie rządu rozpoczęło się od minuty ciszy. W ten sposób ministrowie upamiętnili żołnierza, który zmarł na skutek ran zadanych nożem przez migranta próbującego sforsować mur na granicy z Białorusią. Rząd zapoznał się też z informacją szefa MSWiA o sytuacji w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej, gdzie w poniedziałek doszło do eksplozji. W wybuchu zginął 59-letni pracownik.

- Na razie nie ma powodów przypuszczać, by jakaś ziła zewnętrzna stała za tym tragicznym zdarzeniem - mówił premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Zobacz: Po słowach Donalda Tuska strach padł na Białystok

Bufor Tuska kontra przemytnicy

Rada Ministrów przyjęła uchwalę, której konsekwencją będzie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji o utworzeniu strefy buforowej przy granicy z Białorusią. Szef rządu przypomniał, że w tej sprawie odbyły się konsultacje (w ubiegłym tygodniu z samorządowcami, przedsiębiorcami i naukowcami - przyp.red).

Nie owijaliśmy w bawełnę, że chodzi o to, by utrudnić przemyt imigrantów przez granicę i by zbudować lepsze warunki zarówno dla Straży Granicznej, jak i wojska oraz policji - podkreślił Donald Tusk.

Dodał, że w uchwale rząd docenia straty, jakie ponoszą mieszkańcy terenów przygranicznych z powodów wojny hybrydowej, którą Białoruś i Rosja prowadzą na naszej granicy. Zapowiedział, że rząd będzie szukał sposobów, by pomóc mieszkańcom w związku z negatywnymi konsekwencjami wojny, a także, jeśli takie się pojawią, z negatywnymi konsekwencjami utworzenia strefy buforowej.

- Ona nie będzie tak głęboka jak niektórzy przedstawiali to w swoich komentarzach i analizach w ostatnich dniach - podkreślił premier.

Ma ona wynieść kilkadziesiąt kilometrów długości i 200 metrów głębokości.

Są miejsca w rezerwatach, gdzie będzie szła w głąb dwa kilometry. Ale to są niedługie odcinki i związane z obecnością przemytników, którzy operują przede wszystkim na terenach zalesionych. I nie bezpośrednio przy granicy - wyjaśniał Donald Tusk.

Podkreślił, że zadaniem państwa jest ochrona i obrona granicy.

Nie zmieni tego żadna polityka, ani emocje ludzkie. Ja to wszystko szanuję, ale zadaniem państwa polskiego jest użycie wszystkich dostępnych metod, aby granica była bezpieczna - zaznaczał Donald Tusk

Czytaj: Biznesmeni: Prezydencie kup Stingery, obronimy Białystok

Strzały na granicy. Ponad tysiąc

Dodał, że na posiedzeniu rządu wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przedstawił projekt przepisów określających, w jakich okolicznościach związanych z zagrożeniem użycie broni przez żołnierza na granicy nie będzie naruszeniem prawa. Chodzi np. o: odparcie bezpośredniego bezprawnego zamachu na nienaruszalność granicy państwowej, na życie, zdrowie lub wolność żołnierza albo innej osoby; niepodporządkowanie się wezwaniu do rzucenia broni lub sytuację, w której ktoś bezprawnie usiłuje odebrać broń palną żołnierzowi lub innej osobie uprawnionej do jej posiadania.

- Jeżeli okoliczności wymagają natychmiastowego działania, to według tych nowych przepisów żołnierz nie popełni przestępstwa, jeśli użyje broni, chociaż w normalnych okolicznościach byłoby to uznane za naruszenie zasad użycia broni – podkreślił Donald Tusk

.

Zaznaczył, że sytuacja z marca, gdy zatrzymano żołnierzy mających - według ich przełożonych i prokuratury - w sposób nieuprawniony użyć strzałów ostrzegawczych, nie sparaliżowała ani pograniczników, ani tym bardziej wojska.

- Broń w celach ostrzegawczych była używana ponad tysiąc razy w ostatnich sześciu miesiącach. Tylko w maju użyto 770 razy broni palnej w celach ostrzegawczych na granicy z Białorusią - wyliczał premier.

Tarcza Wschód

Rada Ministrów, podczas posiedzenia w Białymstoku, przyjęła też uchwałę w sprawie ustanowienia programu „Narodowy Program Odstraszania i Obrony - Tarcza Wschód”, przedłożoną przez Ministra Obrony Narodowej. Rząd zamierza utworzyć kompleksową infrastrukturę obronną na wschodniej flance NATO, aby przeciwdziałać zagrożeniom z Białorusi i Rosji. W tym celu ustanowiony został specjalny program o wartości ok. 10 mld zł, który realizowany będzie w latach 2024-2028.

Program obejmie przygotowanie do obrony terenów, które znajdują się przy granicy z Białorusią i Rosją. Dotyczy to w szczególności:

 • wzmocnienia tzw. zdolności przeciwzaskoczeniowych:

 • budowa systemu wykrywania, ostrzegania i śledzenia opartego na sieci stacji bazowych;

 • budowa wysuniętych baz operacyjnych (HUB-ów logistycznych);

 • budowa sieci bunkrów/ukryć dla systemów rażenia oraz rozwinięcie infrastruktury na potrzeby systemów antydronowych,

 • ograniczania mobilności przeciwnika, w tym m.in.:

 • budowa rowów przeciwczołgowych;

 • przygotowanie kamufletów (min podziemnych) do wysadzania dróg i mostów;

 • pogłębianie rowów melioracyjnych;

 • wzmocnienie naturalnych uwarunkowań terenu,

 • zapewnienia mobilności wojska, w tym m.in.:
  gromadzenie konstrukcji mostowych przy przeszkodach wodnych;
  przygotowanie przyczółków z dojazdami;
  przygotowanie osi przepraw drogowych (umacnianie brzegów, wzmacnianie dróg dojazdowych);
  dostosowanie nośności wybranych obiektów inżynieryjnych do wymaganych potrzeb,

 • zapewnienia bezpieczeństwa wojska oraz ochrony ludności cywilnej, w tym m.in.:

 • budowa ukryć z konstrukcji lekkich lub prefabrykowanych;

 • budowa podziemnych magazynów na środki bojowe i wysokowartościowy sprzęt wojskowy;

 • rozbudowa rejonów obrony.

 • Program realizowany będzie w latach 2024-2028. Na ten cel rząd zamierza przeznaczyć ok. 10 mld zł

.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konferencja premiera Donalda Tuska. Po posiedzeniu Rady Ministrów w Białymstoku. Będzie strefa buforowa przy granicy z Białorusią - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna