MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Granica polsko-białoruska. Od 13 czerwca 60 kilometrowa strefa buforowa w Podlaskiem

opr. ska, PAP
PAP/Wojtek Jargiło
Granica polsko-białoruska. Od czwartku 13 czerwca będzie obowiązywać strefa buforowa. Strefa obejmie zakazem przebywania długość granicy na odcinku 60,67 km, położonym w zasięgu terytorialnym placówek Straży Granicznej w Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych oraz Czeremsze w Podlaskiem.

Strefa buforowa w Podlaskiem od 13.06.2024

  • Na odcinku około 44 km obszar objęty zakazem to 200 m od linii granicy państwowej.
  • Natomiast na odcinku około 16 km, położonym w rejonie rezerwatów przyrody, strefa będzie szersza i wyniesie około 2 km.

Kolejne próby przedostania się migrantów przez granicę z Białorusią. Policja wspiera pograniczników w odpieraniu ataków

Obszar strefy objętej zakazem nie obejmuje, co do zasady, miejscowości i szlaków turystycznych, tak aby skutki wprowadzonych ograniczeń były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców, turystów czy innych podmiotów prowadzących działalność zawodową - poinformowało MSWiA.

W środę, 12 czerwca minister spraw wewnętrznych i administracji podpisał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi. Przepisy wprowadzają czasowy, na okres 90 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, zakaz przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej.

Podlaskie. Strefa buforowa jaka długość

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią obejmuje mniejszą powierzchnię. Będzie miała ok. 60 km długości.
- Nie będzie w niej żadnej miejscowości – powiedział w Białymstoku minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. - Chcemy, żeby w jak najmniejszym stopniu naruszyć lokalne interesy. Również jesteśmy gotowi - w różnych kwestiach dotyczących rekompensowania strat z tym związanych - wychodzić naprzeciw oczekiwaniom lokalnych wspólnot - zapewnił szef MSWiA, który brał udział w spotkaniu premiera z wojewodami we wtorek (11.06) w Białymstoku.

Jak podaje PAP: - To jest 60 km, w sensie długości. Jest to zupełnie inna kategoria niż ta strefa, która kiedyś obowiązywała – wtedy było ponad 400 km (chodzi o ograniczenia wprowadzone przez rząd PiS, które obowiązywały wówczas w części województw: podlaskiego i lubelskiego - przyp. PAP) - powiedział Siemoniak. Na przeważającym obszarze szerokość strefy wyniesie 200 metrów, jedynie w paru miejscach osiągnie ona najdalej do 2-2,5 km.

- Głębokość strefy buforowej na granicy na odcinku ok. 40 km wynosi 200 metrów, a na pozostałym odcinku 20 km, czyli tam, gdzie występuje zagrożenie, jest rozszerzona - poinformował wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak- Kamysz.

- Jest to krótszy, mniejszy odcinek, bo to jest odcinek obejmujący przede wszystkim powiat hajnowski oraz część powiatu białostockiego. Chyba 26 obszarów ewidencyjnych jest zlokalizowanych na terenie powiatu hajnowskiego, 1 obszar ewidencyjny na terenie powiatu białostockiego - powiedział szef MON.

Kosiniak-Kamysz podkreślił także, że głębokość strefy buforowej na odcinku ok. 40 km wynosi 200 metrów, a na pozostałym odcinku 20 km jest zróżnicowana. - Całość to jest 60 km, więc to jest mniejszy odcinek strefy buforowej, ale to wynika z miejsca zagrożenia, które jest dzisiaj największe. I tam, gdzie to zagrożenie jest, tam jest rozszerzona strefa buforowa. Nigdzie więcej, tylko tam, gdzie to jest potrzebne - zaznaczył wicepremier.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował także, że będą wydawane zgody na wejście dla mediów i organizacji pomocowych do strefy buforowej przy granicy z Białorusią.

Po co strefa buforowa

Wprowadzone rozwiązania – poprzez ograniczenie obecności osób postronnych w rejonie działań służbowych – mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osobom postronnym, a także funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i żołnierzom oraz ograniczenie aktywności działań grup przemytniczych, ułatwiających proceder nielegalnej migracji - informuje resort MSWiA.
(PAP, MSWiA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna