Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konieczne jest przeznaczenie kilku dni wyłącznie na powtórzenie materiału

Julia Szypulska
Znane są różnego rodzaju techniki uczenia się, spośród których warto zwrócić uwagę na mnemotechniki.
Znane są różnego rodzaju techniki uczenia się, spośród których warto zwrócić uwagę na mnemotechniki. sxc.hu
Rozmowa z Marzeną Smyk, psychologiem dziecięcym i Katarzyną Ruszczyk, pedagogiem specjalnym z Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Białymstoku.

Jak się uczyć, żeby się nauczyć? Wielu uczniów zakuwa w nocy przed egzaminem. Czy to skuteczne?

Podstawą skutecznego przyswajania wiedzy jest rozsądne dzielenie czasu pomiędzy nauką a odpoczynkiem. „Zakuwanie w nocy” przez wiele godzin bez przerwy jest nieskuteczne. Podstawą jest określenie, jak szybko gimnazjalista potrafi opanować materiał. Przed przystąpieniem do nauki należy określić zakres materiału z poszczególnych przedmiotów oraz przeanalizować poziom wiedzy i braków z każdej dziedziny. Rozpoczynając naukę, dobrze jest podzielić materiał na mniejsze części i ustalić harmonogram działań, dzięki czemu nauka przebiegnie spokojnie, a uczeń uniknie nerwowych sytuacji. Podczas nauki warto robić przerwy na spacer, filiżankę herbaty czy drzemkę. Trzeba podkreślić, że dobrym rozwiązaniem nie są modne napoje energetyczne ani nadmiar kawy. Bez względu na to, jak mocno stymulujemy mózg, nie jesteśmy w stanie pozostawać w stanie najwyższej koncentracji w nieskończoność. Zachowanie odpowiednich proporcji między nauką a relaksem pozwoli osiągnąć najlepsze wyniki na egzaminie.

Dobrze zdany egzamin gimnazjalny jest przepustką do wymarzonej szkoły. Jak zapanować nad nerwami, które czasem sprawiają, że wiedza ulatuje z głowy?

Konieczne jest przeznaczenie kilku dni wyłącznie na powtórzenie materiału. Tylko w ten sposób uczeń uniknie zdenerwowania i niepewności. Spokój oraz nastawienie na sukces jest sprzymierzeńcem koncentracji na egzaminie i pozytywnych wyników.

Uczeń może zminimalizować stres poprzez wyobrażanie sobie egzaminu krok po kroku. To nie jest przyjemny trening, ale powtórzony kilka razy pomoże, gdy gimnazjalista stanie przed prawdziwym egzaminem. Należy odnaleźć dystans wobec stresującej sytuacji i wyobrazić sobie również czas po egzaminach, co będziemy wtedy robić, gdzie się wybierzemy. Innym sposobem jest też słuchanie muzyki relaksacyjnej. Wystarczy poświęcić temu 5-10 minut, a poziom stresu może się zdecydowanie obniżyć. Dobrze jest znaleźć muzykę, która odpowiada naszemu gustowi, bo od tego zależy jej skuteczność. Najlepiej słuchać utworów bez słów, aby umysł nie skupiał się na treści.

Czy znają Panie jakieś sposoby uczenia, które pomogą w szybkim opanowaniu materiału?

Znane są różnego rodzaju techniki uczenia się, spośród których warto zwrócić uwagę na mnemotechniki. Ułatwiają one zapamiętanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. Sprawdzają się najlepiej w przypadku przedmiotów wymagających przyswojenia wielu szczegółów. Należy jednak podkreślić, że techniki zapamiętywania mogą być ułatwieniem w czasie nauki przed egzaminem, nie zastąpią jednak systematycznej pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna