Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kormorany mogą być płoszone

Redakcja
Takie jest stanowisko RDOŚ.

Odstrzał i płoszenie kormoranów od tego roku wymaga specjalnego zezwolenia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Podlaska Rada Ochrony Przyrody wydała stanowisko, na jakich zasadach mogą być rozpatrywane indywidualne wnioski na te działania.

I tak według rady, na jeziorach, gdzie znajdują się kolonie lęgowe (Serwy i Gaładuś) dopuszcza się odstrzał i płoszenie kormorana czarnego z wyłączeniem okresu lęgowego. Na zbiornikach wodnych położonych w odległości do 30 km od kolonii lęgowych dopuszcza się całoroczny odstrzał 2-letnich osobników i całoroczne płoszenie wszystkich osobników. Z kolei na zbiornikach wodnych położonych w odległości powyżej 30 km od kolonii lęgowych dopuszcza się całoroczny odstrzał i płoszenie wszystkich osobników kormorana.

Jak wynika z badań, populacja kormorana jest ogromna. Po okresie lęgowym w 2010 r. wynosiła w Polsce ponad 140 tys. osobników, które zjadły łącznie około 10600 ton ryb. To duży problem, dlatego za redukcją populacji kormorana są przedstawiciele związku wędkarskiego czy producentów ryb oraz gospodarstw rybackich. Przeciwko odstrzałom są ekolodzy.
Tylko w ub. roku RDOŚ w Białymstoku wydała zgodę na odstrzał do 370 osobników, w tym roku są już wnioski na odstrzał 300 kormoranów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna