MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kościół na skarpie

Leszek Taborski
Na dziedzińcu stała figura Matki Boskiej Niepokalanej ufundowana w 1860 roku. W 1966 r. zastąpiła ją figura Matki Boskiej Częstochow-skiej, projektu Ferdynanda Jarochy, także autora pomnika Jakuba Wagi w Parku Miejskim.
Na dziedzińcu stała figura Matki Boskiej Niepokalanej ufundowana w 1860 roku. W 1966 r. zastąpiła ją figura Matki Boskiej Częstochow-skiej, projektu Ferdynanda Jarochy, także autora pomnika Jakuba Wagi w Parku Miejskim.
Zawsze w okresie świąt Bożego Narodzenia w kościele o.o. kapucynów uwagę przyciąga piękna, ruchoma szopka w bocznej nawie. Przed jej obejrzeniem warto jednak zapoznać się z przeszłością klasztoru i kościoła o.o. kapucynów w Łomży.

Ich historia w naszym mieście liczy sobie 245 lat. Kapucynów sprowadził do Łomży w 1763 r. Józef Konstanty Trzaska, kanonik płocki i proboszcz kleczkowski. Był on ich fundatorem, którą to fundację zatwierdził w 1765 roku król Stanisław August Poniatowski.

Cegły od św. Wawrzyńca

W roku 1772 na Popowej Górze, na placu, który odkupiono od p.p. benedyktynek w 1763 r., wybudowano klasztor. Kościół wzniesiono w latach 1781-1798 na planie prostokąta. Autorem obu projektów był kapucyn z Węgier Emeryk z Naydorfu.

Świątynię poświęcił biskup płocki i książę pułtuski Onufry Szembek. Składa się ona z dwuprzęsłowej nawy i jednoprzęsłowego prezbiterium. Jej wymiary to 21 m długości, 14 szerokości i 12 m wysokości. Do budowy użyto cegły z kościoła św. Wawrzyńca ze Starej Łomży, który rozebrano w 1765 r. W 1859 r. od strony wschodniej dobudowano kaplicę.

Fundatorzy i artyści

Wyposażenie kościoła o.o. kapucynów, pochodzące z lat 1790-1798, zachowało się do dziś bez większych zmian. Na uwagę zasługują znajdujące się wewnątrz ołtarze - główny i dwa boczne. Autorem ołtarzy w stylu barokowym był Jan Żołdykowski, snycerz łomżyński. W ołtarzu głównym, późnobarokowym z 1794 r., zobaczymy obraz Matki Bożej Bolesnej autorstwa Szkota Sylwestera Mirysa.

Ufundował go hetman Jan Klemens Branicki. Po wejściu do środka, po prawej stronie zauważymy dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza poświęcona jest chorążemu lejbgwardii rosyjskiej Florianowi Tyszkiewiczowi, który poległ pod Łomżą w 1831 r. Druga, znajdująca się bliżej ołtarza głównego, związana jest z posłem i sędzią ziemi łomżyńskiej Leopoldem Staniszewskim. Natomiast w podziemiach kościoła pochowano biskupa siedleckiego (z XIX w.) Beniamina Szymańskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna