Koszykarze Żubrów Białystok rozbili lidera II ligi! W Bielsku Podlaski Tur nie dał rady Zniczowi

Koszykarze Żubrów Białystok rozbili lidera II ligi Energę Basket Warszawa 91:64
Koszykarze Żubrów Białystok rozbili lidera II ligi Energę Basket Warszawa 91:64 Wojciech Wojtkielewicz
Koszykarze drużyny Enea Żubry Chorten Białystok zagrali fenomenalny mecz rozbijając na własnym parkiecie lidera II ligi Energę Basket Warszawa 91:64. Gorzej poszło Turowi Basket Bielsk Podlaski, który nie sprostał wiceliderowi z Pruszkowa przegrywając 64:92.

Hala Uniwersytetu w Białymstoku przy ul. Świerkowej przeżyła w sobotę istne oblężenie kibiców. Tłum fanów basketu przyszedł by zobaczyć w akcji Żubry Białystok w starciu z liderem II ligi Energą Basket Warszawa. Zapowiadał się bardzo zacięty mecz. W pierwszym spotkaniu obu drużyn w bieżących rozgrywkach zespół ze stolicy wygrał różnicą aż 23 punktów 105:82. Białostoczanie aby myśleć o zajęciu pierwszego miejsca na koniec zasadniczej rundy musieli sobotnie spotkanie wygrać.

Oba zespoły przystąpiły do spotkania bardzo zmobilizowane i z dużym do siebie szacunkiem. Pierwsza kwarta była badaniem sił. Na tablicy wyników często wyświetlany był remis: 10:10, 15:15 w 5 minucie gry. Po wyrównanej grze, "trójka" Krystiana Tyszki przed końcem kwarty zakończyła ją wygraną Żubrów 20:19.

Drugie 10 minut okazało się być przełomowymi dla przebiegu całego spotkania. Podopieczni trenera Krzysztofa Kalinowskiego zdominowali gości i na przerwę schodzili wygrywając już 50:32. Dużo w tym zasługa dobrej skuteczności białostoczan w rzutach za trzy punkty. Po takich trafieniach Arkadiusza Zabielskiego, Tomasza Deji i Karola Obarka Żubry objęły prowadzenia 29:19. W 14 minucie gospodarze wygrywali 29:24 i po kolejnych ośmiu punktach zdobytych z rzędu w 17 minucie zwyciężali już 37:24. Na koniec drugiej kwarty dwie trójki Macieja Bębeńca i Mikołaja Stycznia spowodowały, że Żubry powiększyły przewagę do 20 punktów 50:30.

Białostoczanie zdominowali grę pod tablicami, mając 42 zbiórki (11 w ataku i 31 w obronie). Double-double popisali się Arkadiusz Zabielski (26 punktów 10 zbiórek) i Paweł Śica (16 punktów, 10 zbiórek).

Trzecia i czwarta kwarta to pogoń Żubrów za wydawałoby się niemożliwej do odrobienia straty 23 punktów z pierwszego meczu, co może okazać się bardzo ważnym przy ostatecznej tabeli po rundzie zasadniczej. Przewagę 25 punktów Żubry osiągnęły w 39 minucie, gdy kolejną trójką popisał się Śpica - 88:63. Goście wydawali się pogodzeni już z losem i przegrali ostatecznie 64:91.

W Bielsku Podlaskim nie było tak przyjemnie. Po pierwszej, wyrównanej kwarcie wygranej przez Tura ze Zniczem 21:20, goście w kolejnych kwartach uzyskali przewagę, która na finiszu wyniosła 28 punktów. Tur przegrał 64:92.

Enea Żubry Chorten Białystok - Energa Basket Warszawa 91:64 (20:19, 30:13, 16:14, 25:18).
Enea Żubry Chorten: Paweł Śpica 16, Mikołaj Styczeń 6, Krystian Tyszka 13, Karol Obarek 13, Arkadiusz Zabielski 26, Maciej Bębeniec 14, Hubert Wyszkowski, Tomasz Deja 3.

Tur Basket Bielsk Podlaski - Znicz Basket Pruszków 64:92 (21:20, 12:24, 13:17, 18:31).
Tur Basket: Mikołaj Krakowiak 7, Aaron Weres 4, Jakub Grigoruk 1, Wojciech Jakubiak 7, Łukasz Kuczyński 10, Piotr Bobka 22, Jan Lipiński, Pavlo Bondarenko 8, Maciej Kurzyna, Patryk Milewski 5, Marcin Marczuk, Mariusz Rapucha.