Koszykówka. Tur rozbił akademię Legii. Przerwana passa Żubrów

Wojciech Konończuk
Sytuacja osłabionych Żubrów skomplikowała się
Sytuacja osłabionych Żubrów skomplikowała się Wojciech Wojtkielewicz
Starcie drugoligowych koszykarzy Podlasie - Warszawa na remis. Żubry Chorten Białystok uległy 80:99 ekipie AZS UW, a Tur Basket Bielsk Podlaski rozbił na wyjeździe Akademię Koszykówki stołecznej Legii 105:59.

Białostoczanie przed meczem z warszawskimi akademikami notowali serię czterech wygranych z rzędu, która bardzo zbliżyła ich do zajęcia po fazie zasadniczej miejsca w czołowej ósemce. Niestety, sprawy mocno skomplikowała kontuzja pleców jednego z liderów zespołu - Andrzeja Misiewicza.

- To bardzo duże osłabienie, a do tego bardzo szybko sporo fauli złapał inny nasz podstawowy zawodnik - Michał Bombrych. Mimo to odrobiliśmy straty z pierwszej kwarty i wyszliśmy nawet na prowadzenie - relacjonuje trener Żubrów Krzysztof Kalinowski. - Wtedy rywale postawili strefę i odcięli od podań Arka Zabielskiego. Nasi młodzi rozgrywający nie poradzili sobie z tym, notowali sporo strat i sprawy przybrały zły obrót - dodaje.

Na dodatek goście zagrali na bardzo dobrej skuteczności, trafiając 66 procent rzutów za dwa i 50 procent za trzy punkty. To sprawiło, że gracze Żubrów ponieśli porażkę, która mocno komplikuje walkę o ósemkę, szczególnie w kontekście ubytków kadrowych.

Mecz bielszczan w stolicy został rozstrzygnięty bardzo szybko. Goście znakomicie weszli w spotkanie, prowadząc po sześciu minutach 20:0. Wybiło to młodzieży Legii myśli o pokonaniu Tura i dalej wszystko przebiegało pod kontrolą podopiecznych trenera Kamila Zakrzewskiego, którzy rozbili rywali różnicą aż 46 punktów.

WYNIKI 21. KOLEJKI
Żubry Chorten Białystok - AZS UW Warszawa 80:99 (11:27, 28:18, 25:24, 16:30).

Punkty dla Żubrów: Zabielski - 20, Andruk - 14, Bębeniec - 13, Kamiński - 8, Nieroda - 7, Sulima-Dolina - 7, Bombrych - 6, Kosobudzki - 5, Trypus - 0, Zdanowicz - 0.

Akademii Koszykówki Legii Warszawa - Tur Basket Bielsk Podlaski 59:105 (9:31, 11:32, 26:28, 13:14).
Punkty dla Tura: Kuczyński - 36, Rojek - 19, Pruefer -18, Król - 12, Sawicki - 7, Tradecki - 6, Marczuk - 5, Weres - 2, Parfieniuk - 0, Milewski - 0, Witkiewicz - 0.

Profi Sunbud PKK 99 Pabianice - AZS UJK Kielce 79:91, ŁKS AZS UŁ SG Łódź - Isetia Erzurum 87:88, Sokół Ostrów Mazowiecka - KS Kutno 114:73, AZS UMCS Start Lublin - Trojka Żyrardów 101:63.