Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraina mlekiem i miodem płynąca

AGT
Tak można podsumować jedno z miast naszego województwa.

Kraina mlekiem płynąca... - tak możnaby zacząć opowieść na temat powiatu wysokomazowieckiego. Pod koniec sierpnia należałoby dorzucić "... i miodem".

Wtedy to bowiem na połączoną z miodobraniem biesiadę zjeżdżają do Kurowa pszczelarze z całego regionu.

Położony w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego, na Wysoczyźnie Wysokomazowieckiej, nasz powiat rozciąga się pomiędzy doliną górnej Narwi a podlaskim przełomem Bugu. Ten typowo rolniczy obszar o powierzchni 1288 kilometrów kwadratowych zamieszkuje nieco ponad 60 tysięcy osób. Ponad 70 procent z nich wywodzi się z drobnej szlachty. Kto choć raz uczestniczył w "Zajeździe Wysokomazowieckim" lub podobnym wydarzeniu, z pewnością nie ma już żadnych wątpliwości.

Na powiat wysokomazowiecki, utworzony na mocy aktu sejmowego z 13 października 1998 r. składają się miasta: Wysokie Mazowieckie i Ciechanowiec, gminy wiejskie: Czyżew-Osada, Klukowo, Kobylin-Borzymy, Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, Sokoły i Szepietowo, gmina miejska Wysokie Mazowieckie oraz gmina miejsko-wiejska Ciechanowiec. Ale to się może niedługo zmienić, wszak dwie miejscowości starają się właśnie o prawa miejskie, przy czym jedna także o zmianę swej nazwy.

Stolica powiatu - Wysokie Mazowieckie, to niespełna 10-tysięczne miasteczko, które zasłynęło na całą Polskę dzięki wysokiej jakości mleka i jego przetworów. Ale powodów do dumy znajdzie się znacznie więcej. Władze miasta przyciągają inwestorów (według Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji to właśnie tu znajdują się najlepsze tereny inwestycyjne w naszym województwie), a jednocześnie inwestują w edukację młodzieży.

Ale w Wysokiem Mazowieckiem kształci się nie tylko młodzież, o czym najlepiej świadczy powołany w tym roku do życia Uniwersytet Trzeciego Wieku. O tym natomiast, jak ważne dla rozwoju człowieka są pierwsze lata jego życia pamiętają wysokomazowieckie przedszkola, które starają się pozyskiwać unijne pieniądze na dodatkowe zajęcia dla dzieci. A w Dziecięcym Ludowym Zespole Pieśni i Tańca Mazowia maluchy stawiają swe pierwsze taneczne kroki.

Jak się bawić, to również u nas. Sezon imprezowy w powiecie trwa niemal cały rok. Wysokie Mazowieckie hucznie obchodzi swe urodziny oraz Święto Mleka, organizuje okolicznościowe festyny, ale jeśli chodzi o dawne tradycje - prym wiedzie Ciechanowiec ze swymi Wiankami na Nurcu, Zajazdem Wysokomazowieckim, Świętem Chleba, Wykopkami pod Wiatrakiem, Adwentowymi Ligawkami... A to tylko te najbardziej znane. Kulturalne serce Ciechanowca i chyba całego powiatu bije bowiem w tamtejszym Muzeum Rolnictwa.

Nie zapominamy też o naszej historii. Dążenia niepodległościowe ściągały na niepokornych mieszkańców odwet, niejednokrotnie krwawy. O tym nie zapominamy. Co roku czcimy pamięć bestialsko pomordowanych: w Krasowie-Częstkach, Skłodach-Borowych, Jabłoni-Dobkach. Pamiętamy o Żydach ze zlikwidowanych gett.

Okazji do spotkań z innymi mamy mnóstwo. Dostarcza ich także Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, który wie, jak przyciągnąć wystawców i klientów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna