Kraj > Imigranci w Polsce to głównie obywatele krajów b. ZSRR

Redakcja
Udostępnij:
Imigranci w Polsce to przede wszystkim obywatele krajów b. ZSRR. Liczną grupę stanowią również Niemcy, Amerykanie, Francuzi, Brytyjczycy, a także Wietnamczycy - wynika z danych przedstawionych na konferencji poświęconej migracjom, która odbyła się dzisiaj na Uniwersytecie Warszawskim.

Co trzeci obcokrajowiec mieszkający w Polsce pochodzi z kraju bezpośrednio z nami sąsiadującego. Jedną z charakterystycznych cech imigrantów w Polsce jest fakt, że są oni zazwyczaj dobrze wykształceni (ok. 36 proc. ukończyło studia wyższe). Większość z nich to osoby w wieku od 20 do 59 lat, a więc aktywne zawodowo.

Obcokrajowcy najchętniej wybierają duże miasta na miejsce swego zamieszkania: Warszawę, Wrocław, Kraków, Łódź, Poznań, Lublin, Szczecin, Trójmiasto, Białystok, Katowice.

Liczba cudzoziemców w Polsce jest trudna do oszacowania ze względu na fakt, że wielu z nich nie potrzebuje zezwoleń na pracę (obywatele krajów UE), a poza tym duża część pracuje w szarej strefie. Według różnych szacunków nielegalnie zatrudnionych jest nawet kilkaset tysięcy osób.

Konferencja "Współczesne migracje: dylematy Europy i Polski" została zorganizowana przez Uniwersytet Warszawski i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce z okazji 15-lecia Ośrodka Badań nad Migracjami.

Według ostatniego badania Eurostatu, spośród 3,5 miliona imigrantów, którzy w roku 2006 osiedli w 27 krajach UE, Polacy stanowili aż 290 tys.

W badaniu brano pod uwagę imigrantów, oficjalnie zarejestrowanych, którzy mieli pozwolenie na pobyt.

Wśród imigrantów najwięcej było Polaków (290 tys.), Rumunów (230 tys.), Marokańczyków (140 tys.), Ukraińców, Brytyjczyków i Chińczyków (po 100 tys.) i Niemców (90 tys.). Blisko 60 proc. wszystkich imigrantów osiedlało się w Hiszpanii (ponad 800 tys.), Wielkiej Brytanii (ponad 550 tys.) i Niemczech (ponad 450 tys.).

Krajem gdzie w 2006 roku był największy odsetek imigrantów jest Luksemburg (ponad 28 imigrantów na 1 tys. mieszkańców), za nim są: Irlandia, Cypr, Hiszpania i Austria. Proporcjonalnie najmniej imigrantów było w Polsce, Rumunii, na Litwie i Łotwie (mniej niż 1 imigrant na 1 tys. mieszkańców).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie