Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys nadal trwa! Pracownicy nie dostają wypłat

Paweł Chojnowski [email protected]
Z kryzysu jeszcze nie wyszliśmy - takie wnioski wyciąga inspekcja pracy na podstawie liczby wydanych nakazów wypłaty wynagrodzeń.

Przez ostatnie dwa lata problemy powodujące niewypłacanie wynagrodzeń przez część pracodawców nie uległy nasileniu, ale nie jest też widoczna poprawa - czytamy w sprawozdaniu PIP za 2010 r.

Dwa duże, dużo małych

W 2009 i 2010 r. pracodawcy nie wypłacili pracownikom po ok. 6 mln zł, o wiele więcej niż w poprzednich latach. Niestety, za tymi statystykami kryją się dramaty wielu pracowników np. zambrowskiego Zamteksu, czy Łomżyńskiej Fabryki Mebli, którzy nie otrzymywali wypłat na czas. O ile w ŁFM kryzys już został zażegnany, to Zamtex zamknął produkcję, a pracownicy muszą dochodzić roszczeń przed sądem.

Na szczęście to jedyne duże zakłady w byłym woj. łomżyńskim, które zalegały z wypłatami. Większość skarg, które spływają do PIP z naszego regionu, dotyczy małych firm.

Komornik na karku

- Trzeba rozgraniczyć przyczyny takiego postępowania - tłumaczy Stanisław Gołąbecki, kierownik oddziału PIP w Łomży. - Jest naganne, gdy pracodawca nie chce płacić, a ma środki. Gorzej, gdy płacić nie ma z czego.

Na tych pierwszych jest jednak sposób: nakaz administracyjny wydany przez inspektora pracy. Zazwyczaj skutkuje, inaczej do akcji wkraczają komornicy. Decyzja PIP wydawana jest w takich przypadkach z terminem natychmiastowej wykonalności, a nieuczciwemu pracodawca grozi odpowiedzialność wykroczeniowa, czyli najczęściej wysoka grzywna. Zaleganie z wypłatami po prostu się więc nie opłaca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna