MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Hetman dla Onetu: w rezolucji PE zebrano przypadki dyskryminacji mniejszości z całej Europy

js
Krzysztof Hetman: w rezolucji PE zebrano przypadki dyskryminacji mniejszości
Krzysztof Hetman: w rezolucji PE zebrano przypadki dyskryminacji mniejszości Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Krzysztof Hetman, europoseł i wiceprezes PSL, udzielił wywiadu serwisowi Onet. Artykuł dotyczy przede wszystkim rezolucji, która zaklada, że UE staje się strefą wolności dla LGBT. Krzysztof Hetman ją popiera. Europoseł podkreśla, że nie jest ona wymierzona w Polskę, ponieważ przypadki dyskryminacji mniejszości seksualnych dotyczą całej Europy – tego typu zachowania obserwowane są m.in. w Rumunii, na Węgrzech, na Łotwie, w Belgii, i Hiszpanii.

Krzysztof Hetman w wywiadzie podkreślił, że podpisano nie tylko rezolucję o LGBT, ale także o dyskryminacji chrześcijan, alawitów oraz jazydów w Syrii. Europoseł ubolewa, że w mediach te informacje się nie przebijają.

Zastanawiam się, dlaczego wszyscy pytają tylko o tę jedną rezolucję. Dlaczego nikt nie pyta o rezolucję dotyczącą dyskryminacji dzieci w UE i na całym świecie, którą przyjęliśmy tego samego dnia? Dlaczego nikt nie pyta o rezolucję dotyczącą dyskryminacji chrześcijan, alawitów i jazydów w Syrii? W tym dokumencie potępiamy ataki na 124 kościoły chrześcijańskie w Syrii, wszelkie prześladowania i zbrodnie na mniejszościach.

Europoseł wspomniał także, że rezolucja nie powinna być odczytywana jako atak na Polskę. W dokumencie pojawiają się przykłady rożnych dyskryminacji, także tych związanych z LGBT – przy czym nie są to przykłady wyłącznie z Polski. Poza tym Krzysztof Hetman uważa, że rezolucja wpisuje się w fundamenty chrześcijaństwa i właśnie dlatego poparła ją cała chrześcijańska demokracja:

Odebrałem lekcje religii w przykościelnej salce. Zawsze mnie uczono, że mam być tolerancyjny i szanować drugiego człowieka bez względu na to, skąd pochodzi, jak wygląda i co myśli. Natomiast w PE widzimy podział: nacjonaliści są za tym, by dyskryminować i wykluczać, a chrześcijańska demokracja jest otwarta na dialog i wsparcie.

Żeby doprecyzować swoje zdanie, Krzysztof Hetman dodał, że równie mocno potępia dyskryminację LGBT, jak i np. wykorzystywanie symboli religijnych podczas Marszów Równości. Jego zdaniem nikt nie może mieć prawa do naśmiewania się z symboli religijnych – nie ma znaczenia to, czy są to symbole chrześcijańskie, czy muzułmańskie.

Onet podpytał europosła m.in. także o polską politykę, w tym o zbliżające się wybory RPO. Zdaniem Krzysztofa Hetmana, w przypadku tak trudnej decyzji, należy odłożyć polityczny interes na bok:

W ogóle uważam, że powinniśmy wypracować w Polsce dobry obyczaj, aby na funkcję RPO nie był powoływany aktywny polityk. A tym bardziej polityk partii rządzącej. Gdyby mój serdeczny kolega polityk ubiegał się o takie stanowisko, to powiedziałbym: „Stary, wybacz, ale jest dobry obyczaj. Ta funkcja nie może być obejmowana przez aktywnego polityka.

Krzysztof Hetman skomentował także problemy po stronie polskiej prawicy. Jego zdaniem raczej nie dojdzie do wcześniejszych wyborów, chociaż trudno przewidzieć, w jaki sposób zachowa się PiS. Jednocześnie europoseł podkreśla, że jego zdaniem blok liberalno-lewicowy ma szansę wygrać wybory z PiS w 2023 r. Sam Krzysztof Hetman marzy z kolei o utworzeniu silnej centro-prawicowej partii, która oparłaby się nacjonalistycznym zapędom Prawa i Sprawiedliwości.

Co ciekawe, Hetman sugeruje, że sami członkowie PiS nie są zadowoleni ze swojego kierownictwa. Nie widzą jednak dla siebie realnej alternatywy. Poza tym powstrzymuje ich silny sojusz PiS z hierarchami kościelnymi.

PiS daje setki milionów złotych na Rydzyka i kościół instytucjonalny, a w zamian ma poparcie części hierarchów kościelnych, bo nie wszystkich na szczęście, którzy wiernym starają się tłumaczyć to, że w duchu chrześcijaństwa jest walka z mniejszościami. Dochodzimy więc do astronomicznego absurdu i patologicznego wymiaru sojuszu ołtarza z tronem. Prędzej czy później taka sytuacja doprowadzi do tego, że w Polsce pojawi się siła polityczna, która podejmie próbę likwidacji funduszu kościelnego. Chyba, że hierarchowie kościelni się opamiętają.

Źródło: Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krzysztof Hetman dla Onetu: w rezolucji PE zebrano przypadki dyskryminacji mniejszości z całej Europy - Gazeta Krakowska

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna