Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Franciszek Zalewski założył pierwsze po wojnie polskie gimnazjum w Bielsku Podlaskim

Tadeusz Szereszewski
Ks. Franciszek B. Zalewski
Ks. Franciszek B. Zalewski
Ksiądz Franciszek Bronisław Zalewski w historii Bielska Podlaskiego zapisał się jako założyciel pierwszego po wojnie polskiego gimnazjum w mieście. Ale w jego biografii można znaleźć wiele innych zasług.

Ksiądz Franciszek Bronisław Zalewski urodził się 19 stycznia 1881 r. w Zalesiu Starym. Wychował się w wielodzietnej rodzinie szlacheckiej przywiązanej do Boga, Honoru i Ojczyzny. Gimnazjum skończył w Suwałkach. Po nim wstąpił do seminarium w Płocku. Po pięcioletnim okresie pracy duszpasterskiej, w 1909 r., zaczął studia w Szwajcarii, które uwieńczył doktoratem z filozofii, specjalizując się w filologii polskiej. W Szwajcarii jako kapelan opiekował się polskimi emigrantami.

Po powrocie do Polski zatrzymał się w Bielsku, gdzie zaangażował się w działalność patriotyczną w Polskiej Macierzy Szkolnej. W Bielsku posługiwał się imieniem Bronisław. Szybko nawiązał współpracę ze światłymi obywatelami ziemi bielskiej i 7 listopada 1918 r. wspólnie z Komitetem Obywatelskim zorganizował w Bielsku Podlaskim ośmioletnie Gimnazjum Koedukacyjne, początkowo prywatne, lecz na prawach państwowych.

W marcu 1919 r. w szkole utworzyło się harcerstwo. Młodzieży mniej zamożnej ks. Zaleski zorganizował w mieście bursę szkolną. Uczniowie z ubogich rodzin otrzymywali także posiłki, odzież, a nawet obuwie.

Aby zebrać pieniądze na działalność szkoły, ksiądz organizował z młodzieżą przedstawienia teatralne, loterie i zabawy. W roku 1920 zajęcia szkolne zostały na krótko przerwane wskutek wojny polsko - radzieckiej. Wznowiono je jednak po kilku miesiącach. Szkoła za patrona otrzymała bohatera narodowego - Tadeusza Kościuszkę.

Po upaństwowieniu szkoły w 1922 r. ks. Zaleski powrócił do diecezji płockiej, do Przasnysza, w którym pracował w latach 1905-07. Tam również utworzył gimnazjum. Jego organizatorski talent szybko dotarł do Płocka. Już w sierpniu 1924 r. w Niższym Seminarium Duchownym został wykładowcą języka polskiego i literatury.

Od 1931 r., jako proboszcz w Gójsku, a następnie w Trąbkach prowadził koła zainteresowań dla młodzieży i dorosłych, ucząc ich miłości do tradycji i kultury narodowej. Pełniąc obowiązki duszpasterskie w Kroczewie, 10 kwietnia 1940 r., został oskarżony o rzekome kolportowanie ulotek patriotycznych. Gestapowcy osadzili go w więzieniu w Płońsku, a następnie na Pawiaku w Warszawie. Po uzyskaniu wolności na krótko powrócił do Kroczewa, a władze diecezjalne zaproponowały mu pobyt i opiekę w Płocku. Tam 23 maja 1946 r. zmarł i spoczął na starym parafialnym cmentarzu. 30 czerwca 2013 r. na zakończenie X zjazdu absolwentów szkoły, ks. biskup Antoni Dydycz dokonał poświęcenia w bielskiej bazylice tablicy memoratywnej ufundowanej Kapłanowi przez bratanka Janusza Zaleskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna