Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto ma pierwszeństwo na SORze? Poznaj zasady segregacji pacjentów w szpitalach (TRIAGE). Od nich zależy czas oczekiwania

Izolda Hukałowicz
Izolda Hukałowicz
Kto trafia do poszczególnych grup podczas TRIAGE'u? Ile trzeba czekać? I jak wygląda struktura SOR-ów? Przejdź do kolejnych zdjęć, aby się przekonać!
Kto trafia do poszczególnych grup podczas TRIAGE'u? Ile trzeba czekać? I jak wygląda struktura SOR-ów? Przejdź do kolejnych zdjęć, aby się przekonać! Jaroslaw Jakubczak/ Polska Press
Na jakich zasadach działa Szpitalny Oddział Ratunkowy? Kto ma na nim pierwszeństwo, a kto czeka godzinami? Decyduje o tym system TRIAGE - czyli reguły segregacji medycznej pacjentów. Zobacz, na czym on polega!

Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) to element systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Udziela pomocy pacjentowi w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego. Aby zobaczyć, jak jest zbudowany i jak wygląda system segregacji medycznej pacjentów, przejdź do galerii zdjęć!

Co to jest stan nagłego zagrożenia zdrowotnego?

Sytuacja nagłego zagrożenia życia wymaga podjęcia natychmiastowych czynności ratunkowych i wdrożenia szybkiej diagnostyki i leczenia.

Nagłe zagrożenie zdrowotne może być spowodowane np.

  • ciężkim urazem doznanymi np. w: wypadku komunikacyjnym, w wypadku w szkole, po upadku z wysokości itp.
  • nagłym, szkodliwym wpływem środowiska, np. niską lub wysoką temperaturą (poparzenia, odmrożeni), piorunem, pożarem, pogryzieniem, ukąszeniem, porażeniem prądem, skażeniem, zatruciem (np. lekami, środkami chemicznymi), epidemią.
  • nagłą chorobą układu krążenia, układu oddechowego, centralnego układu nerwowego, przewodu pokarmowego lub ostrą infekcją, nagłym silnym krwawieniem z dróg rodnych.

SOR. Kto ma pierwszeństwo? System TRIAGE

Jednak nie wszystkie osoby trafiające na SOR znajdują się w sytuacjach pilnie zagrażających życiu. Ich stan jest różny i to właśnie stan zdrowia, a nie kolejność zgłoszenia na SOR powinna decydować o tym, kiedy ostatecznie zostaniemy przyjęci.

Oczywiście, na SOR możemy zgłosić się bez skierowania, niezależnie od miejsca swego zamieszkania.

O tym, kto uzyskuje pomoc szybciej, a kto musi dłużej poczekać, decyduje system ratunkowej segregacji medycznej, czyli tzw. TRIAGE (czyt. "triaż").

To procedura medyczna stosowana na całym świecie w większości oddziałów ratunkowych. Polega ona na przyporządkowaniu pacjenta do jednej z grup pilności udzielenia pomocy (w zależności od stanu zdrowia, w jakim znajduje się pacjent). Poszczególne grupy mają przydzielone kolory:

  • czerwony
  • pomarańczowy
  • żółty
  • zielony
  • niebieski.

Uwaga, również pacjent, który zostaje przywieziony karetką, przechodzi weryfikację i to, że został przywieziony nie oznacza, że ma pierwszeństwo!

Aby zobaczyć, kto trafia do konkretnych "kolorowych" grup i ile trzeba czekać w poszczególnych strefach, przejdź do galerii zdjęć.

SOR - jak jest zbudowany? Podział na obszary

Szpitalny Oddział Ratunkowy to obszar, który dzieli się na kilka stref, do których trafiają pacjenci, w zależności od potrzeb. Wszystkie obszary muszą ze sobą współpracować i stanowią system naczyń połączonych. W każdej strefie obowiązują określone normy.

Aby zobaczyć, jak zbudowany jest SOR, przejdź do galerii zdjęć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna