MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto rządzi kościołem katolickim w naszym regionie? Ci duchowni kierują podlaskimi diecezjami rzymskokatolickimi. Sprawdź!

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Boże Ciało 2023, Białystok
Boże Ciało 2023, Białystok Piotr Łozowik
W naszym województwie funkcjonują trzy diecezje oraz jedna archidiecezja, które jednak nie pokrywają się dokładnie z mapą terytorialną Podlaskiego. Każdą diecezją kieruje biskup, a archidiecezją metropolita. Sprawdziliśmy kim są hierarchowie i jak wyglądają. Sprawdź!

Metropolia białostocka

Metropolia Białostocka to jedna z 14 metropolii obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim. Ustanowiona 25 marca 1992 bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” przez Jana Pawła II. W jej skład wchodzą:

  • Archidiecezja białostocka
  • Diecezja łomżyńska
  • Diecezja drohiczyńska

Zobacz kto stoi na czele podlaski diecezji katolickich:

Funkcję metropolity pełni obecnie abp Józef Guzdek.

Archidiecezja białostocka

Archidiecezja białostocka to jedna z 14 archidiecezji obrządku łacińskiego w polskim Kościele katolickim. Obecnie archidiecezja liczy:

  • 13 dekanatów,
  • 112 parafii,
  • 1 rektorat.

Na jej terenie mieszka ponad 510 000 mieszkańców, w tym około 451 000 katolików, resztę stanowią przedstawiciele innych wyznań i osoby bezwyznaniowe.

Diecezja drohiczyńska

Diecezja drohiczyńska to jedna z 3 diecezji obrządku łacińskiego w metropolii białostockiej. Położona jest na obszarze wschodniej Polski. Terytorialnie teren Diecezji Drohiczyńskiej to część województwa mazowieckiego, podlaskiego oraz lubelskiego (jedna parafia, Gnojno). Została proklamowana przez papieża Jana Pawła II 5 czerwca 1991, podczas liturgii mszalnej na błoniach pod Białymstokiem, a powiększona 25 marca 1992 bullą Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus.

Diecezja ełcka

Diecezja ełcka to jedna z trzech diecezji obrządku łacińskiego metropolii warmińskiej w Polsce, w części historycznie nawiązująca do diecezji sambijskiej utworzonej 4 lipca 1243 decyzją legata papieskiego Wilhelma z Modeny, a zatwierdzoną przez papieża Innocentego IV 30 lipca 1243. Ustanowiona przez papieża Jana Pawła II 25 marca 1992 roku bullą Totus Tuus Poloniae populus. Cała północno-wschodnia część diecezji leży w województwie podlaskim.

Zobacz kto stoi na czele podlaski diecezji katolickich:

Diecezja łomżyńska

Diecezja łomżyńska - jedna z trzech diecezji obrządku łacińskiego w metropolii białostockiej w Polsce powołana bullą Vixdum Poloniae unitas z 28 października 1925 przez papieża Piusa XI.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna