MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kuchenne małe szkodniki

Tomasz Wosik
Sprawcą szkód w domowej spiżarni jest larwa mola
Sprawcą szkód w domowej spiżarni jest larwa mola
Wśród różnorodnych insektów i szkodników domowych występują znane dobrze mole. Obok popularnych odzieżowych żyją równie uciążliwe mole spożywcze.

Mole spożywcze, to szkodniki dokuczliwe. Podobne do moli ubraniowych, różnią się od nich charakterystycznym brązowawym ubarwieniem. Mimo to, z wyglądu łatwo je pomylić.

Występują w kuchniach i spiżarniach, wszędzie tam, gdzie magazynujemy suche produkty, takie jak kasze, makarony, suszone owoce, a nawet przyprawy. Żywią się nawet solą kuchenną.

Larwy tych owadów potrafią upodabniać się kolorem do otoczenia, w którym żerują. Znajdziemy więc nie tylko białe, ale również różowe i zielone.

Cykl rozrodczy
Dorosłe osobniki mierzą 8-10 mm i żyją 5-7 dni, głównie po to, by przedłużyć gatunek. I to nie one są największym utrapieniem, lecz formy rozwojowe owada: larwy i poczwarki. To efekty ich żarłoczności obserwujemy jako liczne dziurki w torebkach z przyprawami, polepione cząstki pożywienia, czy charakterystyczne kanaliki wydrążone np. w zawartości pojemników z tartą bułką.

Cykl życiowy owada, w zależności od temperatury, trwa od 4 tygodni do 300 dni, w tym stadium larwy to 2 do 40 tygodni. Mole spożywcze lubią ciepło i w cieple przepoczwarzają się szybciej. Są jednak aktywne przez cały rok - wszak kuchnia jest miejscem, w którym zawsze jest ciepło.

Profilaktyka
Wobec tego owada jesteśmy prawie bezbronni. Nie powoduje może dolegliwości zdrowotnych, ale niszczy i zanieczyszcza żywność, nie tylko wskutek żarłoczności, ale także podobnymi do pajęczych nićmi, które produkują larwy, jak również odchodami, resztkami motylich jajek, czy pozostałościami po wylince.

Nie pomoże nam profilaktyka w postaci rygorystycznej nawet higieny. W każdej chwili owad może przywędrować, czy to wraz z zakupami przyniesionymi ze sklepu, czy wprost od naszego sąsiada. Produktów nie ochroni folia spożywcza, gdyż larwy potrafią przegryzać ją i dostaną się do zawartości przez mikroskopijne otworki.

Jak sobie poradzić
W zasadzie jedyne sposoby poradzenia sobie z ewentualną plagą, to odpowiednie dostępne na rynku pułapki na owada, zawierające feromon przywabiający dorosłe osobniki męskie i unieruchamiające je, przez co zostaje przerwany cykl rozrodczy. Nowością jest tu preparat Raid przeciwko molom spożywczym, nie zawierający środków owadobójczych, więc możliwy do zastosowania wprost w szafce z produktami będącymi pożywieniem owada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna