Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuchnia na kryzys: z ziemniaka zrobisz prawie wszystko. Skorzystaj z naszych porad

(ika)
sxc.hu
Kuchnia kryzysowa, bieda-potrawy... Jak zjeść coś dobrego, kiedy w portfelu nie wiele pieniędzy, a wokół wszyscy mówią o kryzysie. Na szczęście, kiedy w lodówce pustki, w głowie rodzą się ciekawe pomysły. Cały problem w tym, aby umiejętnie wykorzystać to, co już mamy. Poznaj sprawdzone przepisy.

Niektórzy tracą pracę, inni nie mogą jej znaleźć, zarabiamy coraz mniej. Myślimy sobie: trzeba oszczędziać, wstrzymujemy się z poważniejszymi zakupami. Czy jest sposób, żeby mimo tych trudnych czasów zjeść coś dobrego nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu?

Otóż jest. Dobra rada taka, aby zanim pochopnie uznamy resztki za nieprzydatne zastanówmy się chwilę. Z suchego pieczywa możemy bowiem zrobić pyszne grzanki czosnkowe. Z ugotowanych ziemniaków, które pozostały z poprzedniego obiadu, można przygotować placki, kopytka oraz pyzy śląski. Wszystko zależy od wyobraźni, a dobra gospodyni potrafi zrobić "coś" z niczego.

Na tej podstawie za podstawę "kryzysowej kuchni" niewątpliwie możemy uznać... ziemniaki. Na przykład te okraszane cebulką i z siadłym mlekiem. Proste, dobre i sycące. Mając do dyspozycji kilogram ziemniaków możemy przygotować zupę, placki z surowych i gotowanych, paprykarz, a nawet ziemniaczane gołąbki, które są warmińsko-mazurską bieda-potrawą. Podobnie jak inne regionalne przekąski tj. wodzianka, czyli suchy chleb zalany wrzątkiem z dodatkiem pokrojonego czosnku,solą i odrobiną tłuszczu.

Przepisy na kryzysowe dania

Poniżej zebraliśmy kilka pomysłów na bieda-potrawy. Pamiętajmy, że kiedy w lodówce pustki, w głowie rodzą się ciekawe pomysły. Cały problem w tym, aby umiejętnie wykorzystać to, co mamy.
Zupa ziemniaczana z chrzanem

Składniki: 6-7 średnich ziemniaków, mały słoiczek chrzanu, plaster wędzonego boczku, plaster wędzonej ogonówki , 1 kiełbasa śląska, 1/2 szklanki śmietany, 1 łyżka mąki, 2 litry bulionu (ew. 2 litry wody i dwie kostki bulionowe), sól, pieprz, majeranek, liść laurowy

Przygotowanie: Obrane ziemniaki pokrój na kawałki, zalej bulionem i zagotuj. Dodaj liść laurowy, chrzan, sporą szczyptę majeranku i gotuj na małym ogniu, aż ziemniaki zmiękną. W tym czasie pokrój wędliny i podsmaż na rozgrzanej patelni. Dodaj do zupy i przypraw czarnym pieprzem. Śmietanę wymieszaj w kubku z mąką i odrobiną gotującej się zupy. Przelej do garnka, wymieszaj i ewentualnie dosól do smaku.

Ziemniaczany paprykarz

Składniki: 1 kg ziemniaków , 150 g cebuli, 2 strąki czerwonej papryki, 3 łyżki przecieru pomidorowego, pół łyżki margaryny lub smalcu, kminek, sól do smaku

Cebulę posiekaj, ziemniaki obierz i pokrój w słupki, paprykę w paski. Wszystko włóż do garnka, dodaj tłuszcz, kminek, sól i zalej wrzątkiem tak, aby przykryć warzywa. Duś na małym ogniu kilkanaście minut, dodaj przecier pomidorowy i gotuj do miękkości. Do potrawy możesz również dodać parówki w plasterkach.

Ziemniaczane gołąbki

Składniki: 150 dag kapusty białej, 100 dag ziemniaków, 1 jajko, 8 dag cebuli, 2 dag tłuszczu, sól, pieprz

Przygotowanie: Kapustę sparzyć wrzątkiem. W ostudzone liście nakładać farsz przygotowany w sposób następujący: ziemniaki zetrzeć na drobnej tarce, osączyć na sicie. Przesmażyć na tłuszczu cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Do ziemniaków dodać cebulę, jajko, sól, pieprz i dokładnie wymieszać. Przygotowane gołąbki ułożyć w rondlu, podlać wywarem z warzyw i kości, udusić. Podawać z sosem i ziemniakami.

Zupa cebulowa

Składniki: bulion, marchewka, pietruszka, ziemniaki, kilka cebul, łyżka masła, ostra papryka

Przygotowanie: Marchew, pietruszkę i marchewkę pokroić i ugotować w bulionie doprawionym ostrą papryką. Na patelni należy rozgrzać masło i usmażyć na nim pokrojoną cebulę, aż się zeszkli i zrumieni. Wszystko dodać do zupy i doprawić ją jeszcze do smaku.

Pierogi "kryzysowe"

Składniki: 30 dag mąki, 1 jajko, 100 ml wody, szczypta soli, 10 dag kaszy jęczmiennej (1 woreczek ugotowanej na sypko), 20 dag gotowanego mięsa z zupy, 1 usiekana i usmażona na złoto cebula, sól, pieprz mielony
25 dag boczku lub słoniny do okraszenia

Przygotowanie: Z mąki, wody, jajka, szczypty soli zagnieść ciasto. Zawinąć je w folię spożywczą i odłożyć. Kaszę, zmielone mięso, usmażoną cebulę wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. Ciasto rozwałkować. Wykrawać szklanką krążki. Na każdy nakładać farsz. Zlepiać pierogi. Gotować na osolonym wrzątku przez 3 minuty od wypłynięcia. Wyjąć łyżką cedzakową. Podawać okraszone skwarkami z boczku lub słoniny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna