MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łąka kwietna to hit! Sprawdź, jak ją założyć i co posiać. Zapomnij o koszeniu trawnika i ciesz się kwiatami!

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Łąka kwietna to ciekawa alternatywa dla trawnika. Wymaga ona znacznie mniej pielęgnacji w ciągu sezonu niż trawiasta murawa. Zobacz przykłady łąk kwietnych.
Łąka kwietna to ciekawa alternatywa dla trawnika. Wymaga ona znacznie mniej pielęgnacji w ciągu sezonu niż trawiasta murawa. Zobacz przykłady łąk kwietnych. Pasja1000 (Pixabay.com)
Łąki kwietne wyglądają wspaniale i są łatwiejsze w utrzymaniu niż trawniki. Jednak, żeby taka łąka wyglądała pięknie, na początek trzeba włożyć nieco pracy. Za to później będzie niemal bezobsługowa. Radzimy, jak krok po kroku założyć łąkę kwietną, jak przygotować ziemię, co posiać i kiedy to zrobić. Wyjaśniamy też, jakie zabiegi pielęgnacyjne będą potrzebne i kiedy trzeba taką łąkę skosić. Znajdziesz również przykłady roślin na łąki kwietne, dopasowane do różnych warunków.

Spis treści

Łąki kwietne zaczynają pojawiać się w miastach, ale możemy ją założyć także w ogrodzie. Łąka w ogrodzie to przede wszystkim świetna alternatywa dla trawnika. Ale nie musimy od razu z niego rezygnować na rzecz łąki – możemy ją założyć w wydzielonym miejscu.

Dlaczego warto założyć łąkę kwietną?

Łąki kwietne mają wiele zalet. Po pierwsze – są piękne. Kwitnące w nich kwiaty będą pojawiać się przez cały sezon, zdobiąc ogród. Poza tym łąka wymaga znacznie mniej pracy niż trawnik – przede wszystkim niemal nie trzeba jej kosić (robi się to najczęściej dwa razy w roku). A to oznacza i zaoszczędzony czas, i energię potrzebną do zasilania kosiarki.

Łąka wymaga też znacznie mniejszych ilości wody niż tradycyjny trawnik. W dodatku jeśli dobrze dobierzemy rośliny, będą pięknie wyglądały również w tych miejscach, gdzie nigdy nie uda się stworzyć pięknego trawnika, np. w cieniu czy na nasłonecznionej, suchej ziemi. Nie bez znaczenia jest to, że skorzystają z nich owady zapylające, m.in. pszczoły i trzmiele.

Zakładając łąkę kwietną w ogrodzie nie musimy dokonywać radykalnych wyborów: łąka albo trawnik. Możemy zacząć od kawałka ogrodu, pozostawiając tradycyjny trawnik tam, gdzie nadal chcemy go mieć.

Nasiona na łąkę kwietną

Nasiona na łąkę kwietną można obecnie kupić w postaci gotowej mieszanki nasion. Bywają one w sklepach ogrodniczych, ale też popularnych marketach budowlano-ogrodniczych. Są także firmy i fundacje specjalizujące się w łąkach kwietnych i prowadzące sprzedaż nasion. Dodatkowo w niektórych gminach nasiona bywają rozdawane.

Nasiona na łąki kwietne to najczęściej mieszanki traw oraz roślin kwitnących w różnych proporcjach. Warto wybierać te, gdzie udział kwiatów jest większy niż traw. Są też łąki złożone z samych kwiatów. Rośliny powinny być tak dobrane, żeby kwitły jak najdłużej. W mieszance powinny się też znajdować rośliny o różnych terminach kwitnienia, tak żeby łąka wyglądała ładnie przez cały sezon.

Łąka też na zamówienie

Poza kupieniem gotowej mieszanki nasion, możemy także założyć łąkę bardziej indywidualną. Są firmy, które tym się zajmują i które przygotują mieszankę dobraną do naszych warunków i preferencji (powinny współpracować z doświadczonym botanikiem). Można im także zlecić wszystkie prace związane z założeniem i pielęgnacją łąki.

Z tego warto skorzystać w przypadku dużych czy nietypowych ogrodów, natomiast w większości przydomowych ogrodów sprawdzą się gotowe mieszanki nasion. Łąkę z powodzeniem możemy założyć samodzielnie. Na końcu artykułu znajdują się przykładowe spisy roślin odpowiednie dla różnych warunków.

Jakie nasiona na łąkę kwietną?

Wybierając nasiona na łąkę kwiatową, trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na dwa pytania: czy ma to być łąka jednoroczna czy wieloletnia oraz – w jakich warunkach ma rosnąć.

 • Łąki jednoroczne są bardzo malownicze i oczywiście dają efekt od razu. Nie trzeba ich kosić w sezonie, jednak nasiona trzeba wysiewać do roku.
 • Łąki wieloletnie są znacznie bardziej trwałe, jednak nie kwitną w pierwszym roku po wysiewie. Najpiękniej wyglądają w drugim-trzecim sezonie i kolejnych.

Świetnym rozwiązaniem jest mieszanka roślin jednorocznych i wieloletnich. Taka łąka zakwitnie już w pierwszym roku, a część roślin pozostanie na kolejne. Jeśli będziemy chcieli, będziemy mogli dosiewać nasiona kwiatów jednorocznych. Zwróćmy na to uwagę, wybierając mieszankę nasion.

Bardzo ważne jest dobranie roślin do warunków, w jakich ma powstać łąka. Czy jest to miejsce słoneczne czy cieniste, podmokłe czy suche, jaka jest ziemia. Znajdziemy mieszanki nasion przygotowane z myślą o różnych warunkach, ale musimy je określić. Na końcu artykułu znajdują się przykłady roślin łąkowych, przeznaczonych do różnych warunków.

Jak założyć łąkę kwietną: przygotowanie ziemi

Zakładanie łąki kwietnej trzeba zacząć od przygotowania ziemi. Jeśli łąka powstaje w miejscu istniejącego trawnika, podstawowym zabiegiem przed jej założeniem jest usunięcie darni razem z wierzchnią warstwą ziemi. Następnie ziemię należy przekopać, rozdrobnić i wyrównać. Jeśli zakładamy łąkę na nieużytkach, w miejscu rabat itp. trzeba usunąć rosnące w danym miejscu rośliny i przekopać ziemię, usuwając resztki kłączy i korzeni z ziemi. Zaleca się, żeby następnie pozostawić ziemię na 3-4 tygodnie, żeby zdążyły wzejść chwasty, których nasiona czy resztki korzeni, pozostały w ziemi. Po tym czasie będzie można je wypielić. Jednak można również nie czekać i siać od razu.

Można także wysiać nasiona na trawnik (warto wcześniej ponacinać darń/zrobić wertykulację), jednak ta metoda jest mało skuteczna i trzeba liczyć się z tym, że nie wszystkie kwiaty wzejdą.

Czy łąka urośnie na każdej glebie?

Ogólnie rzecz biorąc rośliny przeznaczone na łąki radzą sobie na większości typowych gleb, które nawet nie muszą być żyzne. Jednak w przypadku, kiedy ziemia jest zdecydowanie piaszczysta i kwaśna albo bardzo gliniasta, warto nieco poprawić jej jakość. W przypadku ziem piaszczystych i kwaśnych warto je przekopać z kompostem, a także gliną. Gleby bardzo gliniaste warto natomiast przekopać z piaskiem.

Wysiew nasion na łąkę kwietną

Kiedy ziemia jest oczyszczona, przekopana i wyrównana, można siać nasiona. Ważne jest to, żeby zrobić to równomiernie. Ponieważ nasiona wielu roślin są drobne, a dodatkowo nie powinno się ich wysiewać ich zbyt gęsto, warto je przemieszać z piaskiem lub wermikulitem. Dzięki temu będziemy też widzieć, jaki teren jest obsiany. Jeśli zakładamy łąkę na większym obszarze, warto go podzielić ma mniejsze kwadraty. Ogólne zaleca się, żeby nasiona wysiewać idąc po obu przekątnych wyznaczonego kwadratu – zapewni to równomierne obsianie terenu. Nasion nie trzeba przykrywać ziemią (niektóre rośliny łąkowe wręcz potrzebują dostępu światła), ale warto je udeptać lub zwałować, a także podlać.

Kiedy zakładać łąki kwietne?

Optymalnym terminem na założenie łąki kwiatowej jest wiosna (marzec-kwiecień/maj). Są też mieszanki przeznaczone do siewu jesiennego (wrzesień-październik/listopad; nasiona niektórych roślin muszą się przemrozić, żeby wykiełkować). Jednak wiele mieszanek można wysiewać także późną wiosną i wczesnym latem (maj-czerwiec). W takim przypadku może być konieczne podlewanie łąki przez pierwszy miesiąc po posianiu (jeśli nie będzie deszczu).

Koszenie łąki kwietnej. Ile razy trzeba je kosić i kiedy to robić?

Łąki kwietne kosi się w zależności od rodzaju roślin, które na niej rosną.

 • Jeśli mamy łąkę jednoroczną, to wystarczy ją skosić raz, pod koniec sezonu.
 • Łąki wieloletnie albo mieszane kosi się najczęściej dwa razy w roku: w czerwcu-lipcu oraz sierpniu/wrześniu.

Ważne jest to, żeby roślin nie kosić nisko, tak jak tradycyjnego trawnika. Minimalna wysokość to 10 cm. Skoszone rośliny warto pozostawić na kilka dni. Chodzi o to, żeby obsypały się z nich nasiona. Dzięki temu łąka będzie naturalnie funkcjonować. Dość wyjątkowe są łąki przeznaczone na suche i słoneczne miejsca (kserotermiczne) – ich nie trzeba kosić wcale.

Pielęgnacja łąki kwietnej: podlewanie, nawożenie i pielenie

Łąk kwiatowych w zasadzie nie trzeba podlewać. Wyjątkiem może być przedłużająca się susza, jednak i tak łąka będzie potrzebowała mniej wody niż tradycyjny trawnik. Również jeśli po założeniu łąki nie pada deszcz, trzeba ją nawodnić.

Łąki kwietne nie wymagają nawożenia, wiele tworzących je roślin wręcz preferuje jałowe gleby. Jednak może pojawić się problem chwastów – roślin niechcianych w danym miejscu, które mogą zagłuszyć kwiaty. Dlatego niektóre łąki kwiatowe, szczególnie jednoroczne, mogą wymagać pielenia. Z tym zabiegiem trzeba poczekać, aż będziemy pewni, jakie rośliny wyrastają. Trzeba pamiętać, że łąka składa się z różnych roślin i mają one różny czas kiełkowania. Dlatego nie wszystkie rośliny pojawią się od razu. Poza tym wiele roślin, które nazywamy chwastami to właśnie... dzikie, łąkowe kwiaty.
W przypadku dużych, wieloletnich łąk jako element walki z chwastami wykorzystuje się odpowiednie koszenie.

Rośliny ogrodowe na łące kwiatowej

Własną łąkę możemy też skomponować sami. Tworzenie własnej łąki od podstaw wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, jednak możemy wyjść od gotowej mieszanki i „doprawić" ją po swojemu. Najważniejsze jest to, żeby wziąć pod uwagę wymagania roślin. W niektórych mieszankach występują również ogrodowe kwiaty i to przede wszystkim je można wykorzystać do urozmaicenia łąki.

Na kwietnej łące pięknie będą wyglądać m.in.: kosmosy, nagietki, maczki kalifornijskie, ozdobne krwawniki, nachyłki, szałwie omszone, przetaczniki kłosowe i długolistne, łubiny, cynie, czarnuszki. Można też wykorzystać typowo preriowe jeżówki czy rudbekie. Jednak te rośliny warto siać i sadzić przede wszystkim na łąkach, których nie będzie się kosić (jednorocznych).

Łąka kwietna na balkonie

Mini łąkę można mieć także mieszkając w bloku – można kupić mieszanki przeznaczone specjalnie na balkony. Kwiaty warto wysiać do większych doniczek i skrzynek. Będą potrzebować słońca oraz podlewania (doniczka nie magazynuje wody tak jak grunt). W takiej mieszance znajdują się m.in. smagliczki nadmorskie, nachyłki, lnice, maciejki, maczki kalifornijskie, nagietki, maki i chabry. Uwaga: w Polsce nie można uprawiać maku lekarskiego (oraz jego ozdobnych odmian), ale mak polny, który sieje się na łąkach nie jest objęty żadnym zakazem. Wyjątkiem mogą być tereny ROD, na których pojawiają się zakazy uprawy wszystkich gatunków maku.

Przykłady roślin i mieszanek nasion na łąki kwietne

Poniżej podajemy wybrane przykłady kwiatów, które urosną w danych warunkach. Przeważnie mieszanki nasion zawierają więcej gatunków, tu znalazły się najbardziej charakterystyczne.

Zobacz zdjęcia i przykłady łąk kwiatowych

Kwiaty na suche i słoneczne łąki (jednoroczne i wieloletnie)

 • Chaber łąkowy i driakiewnik
 • Cykoria podróżnik
 • Dziewanna pospolita i wielkokwiatowa
 • Krwawnik pospolity
 • Mak polny
 • Marchew dzika
 • Mydlnica lekarska
 • Złocień zwyczajny (margerytki)
 • Żmijowiec zwyczajny

Kwiaty polne (różne typowe ziemie, miejsce słoneczne, jednoroczna)

 • Chaber bławatek
 • Kąkol polny
 • Mak polny
 • Ostróżeczka polna
 • Rumianek pospolity
 • Złocień polny

Kwiaty łąkowe do cienia (wieloletnie i jednoroczne)

 • Bodziszek cuchnący i żałobny
 • Czosnaczek pospolity
 • Dąbrówka rozłogowa
 • Kozłek pospolity
 • Miesiącznica roczna
 • Naparstnica purpurowa
 • Przytulia biała i właściwa
 • Sadziec konopiasty
 • Zawilec gajowy

Kwiaty miododajne na tereny suche i słoneczne (jednoroczne i wieloletnie)

Kwiaty, które szybko zakwitną (słoneczne miejsce, jednoroczne)

 • Chaber bławatek
 • Kosmos podwójnie pierzasty (onętek)
 • Len zwyczajny i wielkokwiatowy
 • Maczek kalifornijski (eszolcja)
 • Nagietek lekarski

Kwiaty na wilgotną ziemię w lekkim cieniu

 • Bodziszek korzeniasty
 • Jarzmianka większa
 • Krwawnica pospolita
 • Mięta (różne gatunki)
 • Niezapominajki
 • Rdest wężownik
 • Rutewki (orlikolistna, mniejsza, wąskolistna)
 • Rzeżucha łąkowa
 • Wierzbownice (różne gatunki)

Trawy na łąki kwietne

Łąki kwiatowe można uzupełniać o trawy. W miejscach wilgotnych i zacienionych sprawdzą się m.in.: kłosownica leśna, tomka wonna, wiechlina gajowa i łąkowa, turzyca leśna. Natomiast trawy na słoneczne i suche łąki to m.in.: kostrzewa owcza, łąkowa, czerwona, tomka wonna, mietlnica pospolita, kłosówka pospolita, wiechlina łąkowa, tymotka łąkowa, życica trwała.

Łąka kwietna to ciekawa alternatywa dla trawnika. Wymaga ona znacznie mniej pielęgnacji w ciągu sezonu niż trawiasta murawa. Zobacz przykłady łąk kwietnych.

Łąka kwietna to hit! Sprawdź, jak ją założyć i co posiać. Za...

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Łąka kwietna to hit! Sprawdź, jak ją założyć i co posiać. Zapomnij o koszeniu trawnika i ciesz się kwiatami! - RegioDom.pl

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna