Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łapy: Powstanie kilkaset nowych miejsc pracy

Julia Szypulska
W szczególnie trudnej sytuacji są w Łapach młodzi ludzie. Trudno tu o pracę. Anita Kruszyńska (od lewej) i Martyna Baranowska na razie chodzą do szkoły. Może dzięki strefie nie wyjadą z miasta tak, jak wielu innych.
W szczególnie trudnej sytuacji są w Łapach młodzi ludzie. Trudno tu o pracę. Anita Kruszyńska (od lewej) i Martyna Baranowska na razie chodzą do szkoły. Może dzięki strefie nie wyjadą z miasta tak, jak wielu innych.
Kilkaset nowych miejsc pracy powstanie w Łapach. Wszystko dzięki temu, że w mieście będzie podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Może wreszcie opuści nas to fatum i zacznie się tu dziać coś dobrego - ma nadzieję Marek Sobociński.

Podobnie myślą władze miasta.

- Jest to koniec pewnego ciężkiego etapu dla miasta - uważa Urszula Jabłońska, sekretarz Urzędu Miejskiego w Łapach. - Cieszymy się, że rząd podjął już oficjalną decyzję o utworzeniu u nas podstrefy. Liczymy, że spotka się to z dużym zainteresowaniem inwestorów.

Trzeba przygotować teren
Łapska podstrefa powstanie na 12 ha ziemi, która miasto odkupiło od cukrowni. W tej chwili samorząd ogłosił przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej potrzebnej do wykonania uzbrojenia terenu. Potrwa to prawdopodobnie aż do końca roku. Z kolei w 2012 roku ruszą prace związane z wykonaniem uzbrojenia. Według wstępnej koncepcji będzie on podzielony na 9 działek, ale ostateczny kształt zależeć będzie od zapotrzebowania inwestorów.

Już teraz ruszy natomiast promocja. Władze miasta chcą jak najwcześniej przygotować ofertę inwestycyjną. Dzięki poszerzeniu Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstanie około 2400 nowych miejsc pracy. Ile w samych Łapach?

- Na razie dokładnie nie wiadomo, ale przypuszczalnie kilkaset - szacuje Urszula Jabłońska.

Strefa może zmienić miasto
Poszerzenie TSSE to długo oczekiwana w Łapach decyzja. Odkąd upadły cukrownia, a potem Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w mieście zapanował zastój. Bezrobocie poszybowało w górę, a co za tym idzie pojawiło się sporo problemów społecznych.

Marek Sobociński przez lata pracował w ZNTK, które obecnie są w stanie upadłości. Razem z ponad 700 innymi pracownikami musiał zacząć sobie szukać innego zajęcia.

- Mnie się udało znaleźć drugą pracę, choć długo to trwało - mówi. - Może dzięki strefie coś się w mieście zmieni.

Uzbrojenie terenu przyszłej podstrefy będzie kosztowało około 5,5 mln zł. Dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej miasto będzie musiało pokryć z własnych pieniędzy tylko 15 proc. inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna