Jacek Kmiecik
@laurabernat288/Instagram
Laura Bernat, czasem 2.08,96, ustanowiła rekord Polski na 200 m stylem grzbietowym. Wynik ten dał jej szóste miejsce w półfinałach i awans do sobotniego finału pływackich mistrzostw świata w Fukuoce w Japonii.

Bernat o 0,12 s poprawiła własny rekord, ustanowiony w porannych eliminacjach.

Sobotni finał zaplanowano na godzinę 13.57 czasu środkowoeuropejskiego.

Bernat medalistką mistrzostw Europy juniorów

Bernat to 17-letnia pływaczka AZS UMCS Lublin. W 2012 roku była złotą medalistką mistrzostw Europy juniorów w Rzymie na 200 m stylem grzbietowym, a rok później srebrną medalistką europejskiego czempionatu juniorów w Otopeni na tym samym dystansie.

Na igrzyskach olimpijskich w Tokio zajęła w tej samej konkurencji 14. miejsce, uzyskawszy w półfinale czas 2:12,86.

Rekord świata i złoto Chińczyka Qin Haiyana

Chiński pływak Qin Haiyan zdobył złoto na 200 m stylem klasycznym bijąc rekord świata czasem 2 minuty 5,48 sekundy. Poprzedni rekord świata należał do australijskiego pływaka Zacka Stubblety-Cooka (2.5,95) i został ustanowiony na mistrzostwach Australii w maju 2022 roku.

Posiadacz poprzedniego rekordu świata w finale w Fukuoce zaął drugie miejsce i stracił do zwycięzcy 0,92 sekundy. Brązowy medal na tym dystansie wywalczył reprezentant USA Matt Fallon, który stracił do chińskiego zawodnika 2,26 sekundy.

Mistrzostwa potrwają do niedzieli. Polska ma na koncie jeden medal. W środę srebrny krążek na 200 m stylem motylkowym wywalczył 19-letni pływak warszawskiej IUKS Muszelka Krzysztof Chmielewski.