Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leki przerwą atak duszności

(ewa)
sxc.hu
Zwężenie oskrzeli, które występuje w astmie, jest odwracalne. Napad duszności w ciągu kilkunastu sekund są w stanie przerwać leki wziewne.

Od wielu lat podstawą leczenia dzieci i dorosłych chorych na astmę są glikokortykosteroidy wziewne, które łagodzą proces zapalny w oskrzelach. Leki te znacznie obniżają ryzyko powikłań oraz konieczność leczenia w szpitalu.

Co ważne, "wziewy" są nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne. Zwykle aplikuje się je tylko raz na dobę. W przeciwieństwie do steroidów podawanych doustnie działają lokalnie (w drogach oddechowych) i to w bardzo niskich dawkach.

- Leki wziewne poprawiają stan błony śluzowej oskrzeli, likwidują objawy choroby. Z kolei dawki stosowane doustnie są dziś sto razy mniejsze niż 30-40 lat temu. Zresztą tylko 5 proc. chorych wymaga leczenia preparatami podawanymi doustnie - mówi płk dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Prawidłowo leczona choroba pozwala normalnie żyć: uczyć się, pracować, uprawiać sporty.
Co ważne, astma jest chorobą przewlekłą, co sprawia, że za większość leków kupowanych w aptece na receptę pacjent uiszcza tylko niewielką opłatę ryczałtową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna