MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lektury z gwiazdką na maturze 2023. Egzamin dojrzałości już w maju. Powtórzenie lektur obowiązkowych będzie dobrym pomysłem!

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Lista lektur obowiązkowych na maturę 2023.
Lista lektur obowiązkowych na maturę 2023. 123 RF/ zdjęcie seryjne/ standrets
Lektury z gwiazdką – tak potocznie nazywa się pozycje obowiązkowe na maturze. Możemy być pewni, że któreś z nich pojawią się na tegorocznym egzaminie dojrzałości. Lektury z gwiazdką to nie tylko „Lalka” czy „Wesele”, ale także mniej znane utwory. Podajemy pełną listę tzw. lektur ogwiazdkowanych. Zapoznajcie się z nimi i bądźcie pewni, że jesteście dobrze przygotowani do matury 2023.

Lektury z gwiazdką. Matura 2023

Lektury z gwiazdką musi znać każdy maturzysta. Dotychczas często w arkuszu z języka polskiego pojawiało się zadanie, w którym należało rozpoznać konkretny utwór z lektur obowiązkowych.

Poza tym znajomością jednego z tych utworów trzeba wykazać się podczas pisania rozprawki. Poniżej podajemy wszystkie lektury z gwiazdką na maturę 2023, które trzeba znać w całości.

Lektury obowiązkowe na maturze 2023 to:

Lektury obowiązkowe na maturze. Jak było w poprzednich latach?

W poprzednich latach zdający zastanawiali się, jaka lektura będzie na maturze. Mieli na myśli ostatnie zadanie, w którym należało napisać wypracowanie. Przypomnijmy, że zgodnie z zasadami nowej matury, to uczeń sam będzie mógł wybrać lekturę obowiązkową, do której chce się odnieść. Jakie tematy rozprawek były w ubiegłych latach?

Matura 2022:

  • „Pan Tadeusz” – Adam Mickiewicz (Czym dla człowieka może być tradycja?)
  • „Noce i dnie” – Maria Dąbrowska (Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia?)

Matura 2021:

  • Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
  • Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.

Matura 2020:
Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.

Matura 2019:
Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.

Matura 2018:
Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.

Matura 2017:
Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.

Matura 2016:
Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury.

Matura 2015:
Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna