MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lepiej negocjować niż czekać na proces i wyrok

MDZ
Wzrasta liczba postępowań z udziałem mediatora sądowego.

Prokuratury na terenie byłego województwa łomżyńskiego z roku na rok odnotowują coraz więcej spraw zakończonych z pomocą zawodowego rozjemcy. Poza oszczędnością czasu i kosztów postępowań korzyści przede wszystkim odnoszą poszkodowani i sprawcy.

Warto z nich skorzystać

- Instytucje mediatora sądowego wykorzystujemy z powodzeniem od wielu lat - mówi Tomasz Wilk, prokurator okręgowy z Łomży. - Warto podkreślić, że aż blisko 90 proc. spraw kończy się pomyślnie, czyli zawarciem ugody.

Ale wiedza o tej instytucji wciąż jest niewielka. A jej znajomość jest szczególnie ważna dla ofiar przestępstw, bo u jej podstaw leży założenie, że ciężar zobowiązań musi wziąć na swoje barki sprawca.

- Ale i jemu się to opłaca i to często nawet bardzo - tłumaczy Maria Kudyba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łomży. - Po zawarciu ugody możliwe jest wnioskowanie przez nas do sądu np. o nadzwyczajne złagodzenie kary, karę w formie grzywny czy nawet warunkowe umorzenie postępowania.
Aby jednak mediatora można było powołać, potrzeba zgody obu stron. Zwyczajowo czyni się to w przypadku czynów mniejszej wagi z katalogu przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu czy mieniu.

Wystarczy naprawić

Przykładowo, jeśli zniszczymy czyjeś mienie i jesteśmy ścigani, możemy zawrzeć ugodę, przepraszając i naprawiając szkodę. Wówczas szanse na uniknięcie skazania są duże, a przecież ludziom z wyrokiem trudniej choćby znaleźć pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna