Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Jaki plan, taki budżet

Paweł Chojnowski
Najbardziej zatłoczone ulice: Wojska Polskiego i Zjazd na razie mają doczekać się opracowania dokumentacji remontowej
Najbardziej zatłoczone ulice: Wojska Polskiego i Zjazd na razie mają doczekać się opracowania dokumentacji remontowej Paweł Chojnowski
Wiemy już, jakich inwestycji możemy spodziewać się w przyszłym roku. Przedstawiony przez władze dokument o polityce społeczno-gospodarczej na 2016 r. wskazuje wiele konkretnych działań, na które w większości miasto będzie starało się pozyskać środki zewnętrzne.

rezydent Łomży przedstawił radnym „Założenia polityki społeczno-gospodarczej na 2016 rok”, czyli najważniejsze działania planowane do realizacji w przyszłym roku. I chociaż mogą być różnice między tymi założeniami, a ostatecznym budżetem miasta na 2016 r., to śmiało można zakładać, że wskazane kierunki będą stanowiły jego główną podstawę. A będzie to pierwszy budżet opracowany już w całości przez nowe władze z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim na czele.

Wyczekiwane ulice

W dziedzinie komunikacji priorytetem ma być poprawa warunków komunikacyjnych układu dróg miejskich, z naciskiem na ułatwianie przedsiębiorcom prowadzenia działalności (budowa dróg w rejonie siedzib przedsiębiorstw).

W pierwszej kolejności realizowane mają być inwestycje, na które miasto ma już niezbędne pozwolenia i projekty. Zostanie też opracowana dokumentacja na istotne remonty ulic w kolejnych latach. Pieniądze na przebudowę ulic mają pochodzić głównie ze środków zewnętrznych - unijnych i krajowych.

Mieszkańcy Łomży mają się wreszcie doczekać budowy drugiej nitki Szosy Zambrowskiej. Dofinansowanie na ten cel ma być pozyskane ze środków Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Przebudowany ma też zostać ostatni niewyremontowany odcinek ul. Sikorskiego - od ul. Wyszyńskiego do ul. Wojska Polskiego. Tu miasto planuje pozyskanie dofinansowania ze środków programu Infrastruktura i Środowisko. Z kolei najbardziej zniszczone przez ruch tirów ul. Wojska Polskiego i ul. Zjazd doczekają się przygotowania dokumentacji projektowej na remont, przy czym ul. Zjazd ma być remontowana w latach 2017 - 2018.

Prócz ulic stanowiących część głównych dróg krajowych, budowane będą też miejskie drogi: Podleśna, Piaskowa, Ptasia, Stawowa, Piaski. W tym roku zlecone już zostało wykonanie niezbędnej dokumentacji technicznej. Remont przejdą: sięgacz ul. Nowogrodzkiej wraz z połączeniem do Browarnej (ze środków unijnych), ul. Śniadeckiego (ze środków własnych), ul. Studencka (ze środków unijnych), Kopernika (w ramach środków krajowych) i - o ile będą możliwości budżetowe - ul. Krzywe Koło. Miasto chce też opracować dokumentację na zabytkową ul. Dworną, by w kolejnych latach realizować jej przebudowę z tzw. „schetynówek”.

Planowane jest również odwodnienie terenów na os. Górka Zawadzka. Ulica Wiosenna i Zawady przedmieście, które nie dostały swego czasu dofinansowania unijnego, będą realizowane w roku następnym.

Miasto planuje dodatkowo zakup autobusów dla MPK w ramach dofinansowania unijnego. W przyszłym roku ma być przygotowana dokumentacja.

Nie tylko jeden blok socjalny

Jeśli chodzi o gospodarkę mieszkaniową, najważniejszą inwestycją będzie z pewnością budowa bloku socjalnego (przetarg na wyłonienie wykonawcy ma być ogłoszony jeszcze w tym miesiącu). Ale nowe lokale powstaną też dzięki adaptacji już istniejących budynków: przy ul Zjazd 9 (9-10 lokali), przy Wojska Polskiego 8a (6 - 8 lokali) i przy Nadnarwiańskiej (9 lokali). Z dokumentu dowiadujemy się też, że w kolejnych latach planowana jest realizacja jeszcze jednego bloku socjalnego, wybudowanego jako budynek „pasywny”, co pozwoli na otrzymanie dofinansowania do samej budowy i późniejsze oszczędzanie na kosztach eksploatacji.

W 2016 r. będzie kontynuowany program termomodernizacji i remontów obiektów oświatowych.

Miasto chce również podjąć działania w celu utworzenia w Zespole Szkół Drzewnych Centrum Pomocy dla Osób Niepełnosprawnych, w tym rozwój szkoły specjalnej i utworzenie nowych poradni terapeutycznych i specjalistycznych.

W zakresie ochrony zdrowia jest też wspomniana jeszcze jedna długo wyczekiwana inwestycja, czyli adaptacja budynku po szpitalu zakaźnym na zakład opiekuńczo leczniczy i opiekuńczo - pielęgnacyjny, ale dopiero w przypadku przekazania go miastu przez Urząd Marszałkowski. A z tym, jak wiemy, jest problem (mimo pierwotnych zapewnień zarządu województwa, że takie przekazanie nastąpi).

Miasto planuje także utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób niepełnosprawnych i Dziennego Domu Pomocy dla osób opuszczających Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy.

Chociaż skupiamy się głównie na planowanych inwestycjach, warto też wspomnieć o inicjatywie prezydenta w sprawie wprowadzenia nowej formy pomocy rodzinom - samorządowego becikowego. Pieniądze na ten cel pochodzić mają z zysku miejskich spółek.

Sporo inwestycji

Jeszcze w tym roku zostanie ogłoszony przetarg na rewitalizację Parku Jana Pawła II. W drugim etapie powstaną m.in. place zabaw. Opracowywana jest też dokumentacja na remont Hali Targowej na St. Rynku. W 2016 r. miasto chce pozyskać środki na ten cel.

Będzie też budowana kompostownia i punkt selektywnej zbiórki odpadów na wysypisku w Czartorii.

Zakończyć ma się postępowanie w sprawie wyboru partnera do budowy Miejskiego Centrum Handlowo-Komunikacyjnego (obecny dworzec PKS).

Filharmonia Kameralna, w ramach dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma przejść przebudowę i rozbudowę.

Park Wodny powiększy się o część zewnętrzną (basen i wodny plac zabaw dla dzieci), a Orlik - o kolejne boisko. O ile oczywiście uda się pozyskać na te cele dofinansowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna