Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Walczą o oddział geriatryczny. I tylko sił coraz mniej

Paweł Chojnowski
Jan Lisiecki, jeden z głównych inicjatorów utworzenia oddziału geriatrycznego w łomżyńskim szpitalu już od trzech lat zmaga się z urzędniczą „machiną decyzyjną”.
Jan Lisiecki, jeden z głównych inicjatorów utworzenia oddziału geriatrycznego w łomżyńskim szpitalu już od trzech lat zmaga się z urzędniczą „machiną decyzyjną”. P. Chojnowski
Seniorzy zebrali ponad dwa tys. podpisów poparcia, ale nadal słyszą głównie ogólniki i puste zapewnienia.

- Mijają właśnie trzy lata, odkąd podjęliśmy starania o wsparcie dyrekcji szpitala, by powstał oddział geriatryczny - mówi Jan Lisiecki z grupy inicjatywnej łomżyńskich seniorów.

Oddziału wciąż nie ma, mimo że wsparcie ze strony dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego w Łomży jest, o czym zapewniała na początku tego roku dr Hanna Majewska-Dąbrowska, zastępca dyrektora szpitala ds. lecznictwa.

- Jesteśmy zainteresowani, ale chcemy, aby było zapewnione finansowanie oddziału - mówiła podczas konferencji, na której seniorzy pokazali ponad 2 tys. zebranych podpisów mieszkańców w tej sprawie.

Rozmowy z dyrekcją podlaskiego oddziału NFZ nie przyniosły jednak rezultatu, mimo że inicjatywę łomżyńskich seniorów popierają m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, konsultant wojewódzki ds. geriatrii dr Barbara Małgorzata Bień, poseł komisji ds. senioralnych Małgorzata Zwiercan, a także lokalni posłowie Bernadeta Krynicka i Lech Kołakowski.

Jakie dalsze kroki podjęli zatem inicjatorzy utworzenia oddziału geriatrycznego w Łomży?

- Główne „uderzenie” z naszej strony i nie tylko poszło teraz do ministra zdrowia - tłumaczy Jan Lisiecki.

W odpowiedzi na poselską interpelację w tej sprawie ministerstwo wystosowało 16-stronicowe pismo.

- Jest tam trochę informacji ogólnych o sytuacji seniorów w kraju, ale nie ma konkretów. Profesor Bień dość krytycznie oceniła tę odpowiedź - dodaje Lisiecki.

W piśmie czytamy, że „Ministerstwo Zdrowia prowadzi szereg działań o charakterze systemowym, ukierunkowanych na stworzenie efektywnego modelu opieki geriatrycznej”. Łomżyńscy seniorzy przekonują, że jeden lekarz geriatra jest skuteczniejszy (i tańszy) niż szereg specjalistów. Obecnie seniorzy cierpiący na wielochorobowość czekają w długich kolejkach i przyjmują zbyt wiele leków.

Tempo starzenia się społeczeństwa w całym woj. podlaskim wciąż rośnie, więc i problem z kompleksowym leczeniem seniorów będzie coraz bardziej widoczny. Udział osób powyżej 64. roku życia w populacji regionu wzrośnie z obecnych 16 proc. do 24 proc. w 2029 r.

Tymczasem Ministerstwo Zdrowia, na co zwrócił uwagę wojewoda Paszkowski, nie ujęło nawet grupy chorób wieku starczego w tworzonych mapach potrzeb zdrowotnych.

Bezcenna Geriatria

W całym woj. podlaskim jest tylko jeden oddział geriatryczny - w szpitalu MSWiA w Białymstoku. 21 łóżek jest zawsze obłożonych.

W kraju brakuje specjalistów w dziedzinie geriatrii. Obecnie liczba specjalistów wykonujących zawód wynosi 351, a w trakcie specjalizacji - 170. Ministerstwo Zdrowia chce zachęcać lekarzy do wybierania tej specjalizacji poprzez umieszczenie jej w wykazie dziedzin priorytetowych (co oznacza lepsze wynagrodzenie rezydentów).

Brak specjalisty jest przeszkodą do utworzenia oddziału geriatrycznego w Łomży. Bez specjalisty nie będzie pieniędzy na oddział, bez pieniędzy zaś nie ma sensu poszukiwanie specjalisty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna