MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łomża. Wody Polskie kontynuują zarybianie rzek. Do Narwi trafiło 100 tys. sztuk narybku suma

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Białymstoku kontynuuje proces zarybiania podległych obwodów. Jest to jeden z elementów racjonalnej gospodarki rybackiej. Zarybianie miało miejsce w okolicach Krzewa. Łącznie do wód Narwi wpuszczono 100 tysięcy narybku suma europejskiego. W zarybianiu Narwi uczestniczył zastępca Prezesa Wód Polskich - Janusz Wrona.

RZGW kontynuuje zarybianie

Jest to już kolejne zarybianie przeprowadzone przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Ostatnie zarybiani Narwi miało miejsce w kwietniu. Wówczas do Narwi i Pisy wpuszczono 600 tysięcy narybku szczupaka. Zarybienia odbywają się najczęściej dwa razy w roku. Prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej, to wiele działań, które muszą być skoordynowane. RZGW w Białymstoku co roku wspiera gatunki zagrożone wyginięciem, a także prowadzi ewidencję odłowów wędkarskich.

Zobacz też:Trwa wiosenne zarybianie rzek i jezior. 600 tysięcy narybku wpuszczono do Narwi i Pisy [zdjęcia]

Racjonalna gospodarki rybackiej

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku wprowadza do użytkowanych wód głównie gatunki drapieżne będące regulatorami ryb małocennych. Głównym siedliskiem sumów są przede wszystkim wolno płynące rzeki. Ryby te najczęściej przebywają w głębokich jamach i wykrotach, które wykorzystują w czasie dnia jako kryjówki. Odżywia się mniejszymi rybami, ssakami, płazami oraz małżami i rakami. Czasem poluje też na drobne ptaki wodne.

Pożądana ryba przez wędkarzy

Dorosły sum może ważyć nawet ponad 100 kg i mierzyć blisko 3 m. To ryba wyjątkowo pożądana przez wędkarzy. Największy sum w Polsce mierzył 259 cm oraz ważył 105,5 kg. Część narybku zginie, ponieważ ryby pochodzą ze środowiska hodowlanego. Młode sumy początkowo rosną bardzo szybko i po 30-40 dniach osiągają już długość ciała dochodzącą do 15cm.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna