MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łomżyńscy gimnazjaliści wybierali ogólniaki i technika

(MK)
Łomżyńscy gimnazjaliści preferowali w tym roku licea ogólnokształcące.
Łomżyńscy gimnazjaliści preferowali w tym roku licea ogólnokształcące. M. Kaczyńska
Około 2 tys. osób przyjęły szkoły ponadgimnazjalne w Łomży do zreformowanych klas pierwszych. Odnotowano bardzo słaby nabór do liceów profilowanych i zasadniczych szkół zawodowych.

Z liczby przyjętych ok. 1200 osób to absolwenci gimnazjów miejskich, a ok. 800 osób - młodzież spoza Łomży. Jak wszędzie, okres rekrutacji charakteryzował się ogromnym zamieszaniem, gdyż kandydaci składali dokumenty w kilku szkołach. Ocenia się, że przez szkolne sekretariaty przewinęło się od 5 do 6 tys. zgłoszeń.
Największą popularnością cieszyły się licea ogólnokształcące, gdzie miejsce znalazł co trzeci z pierwszoklasistów. M.in. utworzono dodatkową klasę w III LO, więcej kandydatów, niż planowano, przyjęto też do LO w Zespole Szkół Technicznych. Pełny nabór mają czteroletnie technika. Żadnemu z zespołów szkół nie udało się natomiast zrealizować planów rekrutacji do liceów profilowanych oraz dwu- i trzyletnich szkół zawodowych.
Np. w Zespole Szkół Technicznych powstaną tylko dwie klasy liceów profilowanych, podczas gdy planowano cztery. W Zespole Szkół Ekonomicznych - na planowane 4 naboru wystarczyło na 3. W Zespole Szkół Mechanicznych z braku naboru nie doszły do skutku planu utworzenia liceum o profilu leśnictwo i obróbka drewna. W Zespole Szkół Weterynaryjnych nie było naboru do profili rolnictwo i spożywczy.
Najbardziej absolwenci gimnazjów stronili od zasadniczych szkół zawodowych. Na planowane we wszystkich szkołach 10 klas zawodówek, utworzone zostały tylko cztery. M.in. kandydaci nie interesowali się takimi zawodami, jak stolarz, cieśla, monter urzędzeń elektronicznych i elektryk. W "Mechaniaku" wyjątek satnowiła specjalność mechanik samochodowy, gdzie przyjęto komplet kandydatów.
- Takie preferencje łomżyńskiej młodzieży są zgodne z ogólnym dążeniem do zdobywania wyższego wykształcenia - powiedział wiceprezydent Łomży Piotr Grabani. - Do studiów najlepiej przygotowują licea ogólnokształcące i łomżyńska oświata jest w stanie temu sprostać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna