Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa szuka oszczędności, więc... ograniczy mieszkańcom dostęp do ciepłej wody

Kamil Rykaczewski
Kamil Rykaczewski
Nowa taryfa za ciepło przewiduje wzrost opłat dla mieszkańców Łomży o około 60%. Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa, szukając oszczędności, poinformowała, że w nocy mieszkańcy nie będą mieli dostępu do ciepłej wody użytkowej. - Dlaczego podjęto taką decyzję? – dopytują lokatorzy.

Na początku września bieżącego roku Urząd Regulacji Energetycznej zatwierdził nową taryfę za ciepło na wniosek Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży, która przewiduje wzrost opłat dla mieszkańców o około 60%.

Wzrost kosztów uzasadnionych ponoszonych przez Przedsiębiorstwo oraz rozszerzenie dotychczasowej działalności o wytwarzanie ciepła w kolejnym źródle ciepła sprawia, iż zasadna jest zmiana dotychczasowych cen i stawek opłat – czytamy w uzasadnieniu Urzędu Regulacji Energetycznej.

MPEC w Łomży argumentuje, że decyzja o wprowadzeniu nowych taryf za ciepło była niezbędna po zakupieniu przez spółkę Zakładu w Czerwonym Borze.

Znaczący wzrost cen ciepła w Łomży zmusił tamtejsze spółdzielnie mieszkaniowe do podejmowania działań oszczędnościowych. Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa złożyła stosowny wniosek do MPEC.

Zwróciliśmy się z wnioskiem do Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Łomży z prośbą o wyłącznie cyrkulacji ciepłej wody użytkowej w budynkach w okresie od 00:00 do 4:00 - powiedział Wojciech Michalak, prezes zarządu ŁSM w Łomży.

Prezes podkreślił, że finalna decyzja dotycząca wyłączenia cyrkulacji ciepłej wody użytkowej będzie należała do mieszkańców danego budynku.

To nie jest obligatoryjna decyzja. My nikogo na siłę na uszczęśliwiamy. W piśmie skierowanym do MPEC-u podana była data 16 września. Jest to termin, do którego można się przygotować. Po drugie jeżeli mieszkańcy budynków wyrażą chęć, by nie wyłączać tej cyrkulacji, by nie robić oszczędności w budynku, to oczywiście niczego nie robimy na siłę. My tu jesteśmy dla mieszkańców.

Rada Budżetu Obywatelskiego opublikowała listę zadań zakwalifikowanych do programu. Zaakceptowano 44 projekty. Koszt to 2,5 mln złotych

Decyzja podzieliła mieszkańców.

Decyzja podjęta przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową podzieliła mieszkańców miasta.

Jestem osobą starszej daty i o tej porze już śpię. Nie korzystam z łazienki w nocy. Brak ciepłej wody nie wpłynie na moje życie. Może uda się spółdzielni zaoszczędzić trochę pieniędzy. Na pewno to jej się przyda. W dzisiejszych czasach, drożyzny, inflacji każdy grosz jest ważny – powiedziała Pani Elżbieta, mieszkanka osiedla zarządzanego przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową.

Opozycyjne stanowisko wyraził inny mieszkaniec osiedla – Pan Stanisław. Jego zdaniem działania Łomżyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej są kuriozalne i nieadekwatne do rosnących cen ciepła, a co za tym idzie opłat mieszkaniowych.

Cztery godziny nic nie znaczą. To nic nie da. Trzeba podejmować inne działania, żeby były jakieś efekty. Wracam często późno z pracy i nie będę miał możliwości kąpieli.

Jak sytuacja wygląda w pozostałych łomżyńskich spółdzielniach?

Dwie inne spółdzielnie mieszkaniowe, działające na terenie miasta – „Perspektywa” i „Jedność” - nie planują ograniczać mieszkańcom dostępu do ciepłej wody użytkowej.

Prezes spółdzielni „Jedność” Edward Andrzej Karwowski podkreślił, że jego zdaniem inicjatywa podjęta przez Łomżyńską Spółdzielnię Mieszkaniową w okresie grzewczym może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

O ile poza sezonem grzewczym miałoby to jakiś sens, aczkolwiek oszczędności na poziomie jednego GJ w skali miesiąca w stosunku do zużycia ciepła, to nie jest dużo. Natomiast w sezonie grzewczym ma duże wątpliwości, a to z tego względu, że ciepło dane przez rury obiegowe utrzymuje się w budynku. Jeżeli budynek ogrzewają rury obiegowe, to wtedy to ciepło nie jest oddawane z centralnego. Bilans ciepła jest ten sam w budynku.

Zambrów nie uczcił Święta Wojska Polskiego. Nikt nie wywiesił flag, bo... urzędnicy poszli na urlop

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna