Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczny poziom Narwi. Mieszkańcy mogą spodziewać się podtopień. Strażacy już zabezpieczają okoliczną infrastrukturę

Red.
Poziom wód Narwi osiągnął już poziom ostrzegawczy. Lokalni strażacy już organizują wały stworzone z piasku, które uchronić mają lokalną infrastrukturę.
Poziom wód Narwi osiągnął już poziom ostrzegawczy. Lokalni strażacy już organizują wały stworzone z piasku, które uchronić mają lokalną infrastrukturę. OSP KSRG Bronowo
Stan ostrzegawczy poziomu wód Narwi został przekroczony o 20 centymetrów. Lokalni mieszkańcy obawiają się podtopień, a Ochotnicze Straże Pożarne już organizują zabezpieczenia w postaci wałów z piasku i folii. Tylko przez ostatnie 4 dni poziom Narwi podniósł się o 10 centymetrów.

Sygnalizowany wzrost poziomu wody w Narwi zwraca uwagę na powagę sytuacji. W punkcie pomiarowym Łomża – Piątnica odnotowano poziom 422 centymetrów, przekraczając tym samym stan ostrzegawczy o 12 centymetrów. W ciągu ostatnich dni poziom wody wzrósł o 10 centymetrów, co nasuwa pytania o dalsze tendencje i konieczność przygotowania na ewentualne zwiększenie się zagrożenia.

Szczególnie alarmująca jest sytuacja w Wiźnie, gdzie poziom Narwi zbliża się do granicy stanu alarmowego. Zanotowano tu poziom 460 cm, co oznacza przekroczenie stanu ostrzegawczego o 20 cm. Brakuje zaledwie 10 cm do osiągnięcia poziomu, który wymagałby podjęcia nadzwyczajnych środków ochrony.

Niebezpieczny poziom Narwi. Grożą podtopienia

Choć Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej uspokaja mieszkańców regionu łomżyńskiego i zaznacza, że woda nie powinna przekroczyć stanów alarmowych, to strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bronowie już aktywnie działają podczas tworzenia wałów z piasku i foli, który zabezpiecza lokalną drogę.

W odpowiedzi na sytuację, w Gminie Piątnica zwołano posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, kierowane przez wójta. Omówiono aktualną sytuację wodną w Narwi, prognozy na nadchodzące dni oraz ryzyko podtopień budynków mieszkalnych i użytkowych. Sołtysi miejscowości położonych wzdłuż rzeki otrzymali instrukcje, jak zgłaszać ewentualne podtopienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna