Łyżwiarstwo szybkie. Damian Żurek czwarty w zawodach Pucharu Świata. Polak o krok od podium. Blisko strefy medalowej Magdalena Czyszczoń

Mateusz Pietras
Damian Żurek czwarty w trzecich zmaganiach Pucharu Świata w tym sezonie
Damian Żurek czwarty w trzecich zmaganiach Pucharu Świata w tym sezonie POLSKI ZWIAZEK LYZWIARSTWA SZYBKIEGO
Łyżwiarz szybki Damian Żurek zajął czwarte miejsce na dystansie 1000 metrów w zawodach Pucharu Świata w norweskim Stavanger. Polak po znakomitym przejeździe długo plasował się w czołowej ''trójce''. Ostatecznie Polak znalazł się tuż za podium. Karolina Bosiek na tym samym dystansie zajęła dwunastą lokatę. Wynik Żurka chwilę później wyrównała Magdalena Czyszczoń, która startowała w biegu ze startu masowego. Zawody potrwają do niedzieli.

W piątek w Stavanger rozpoczęły się trzecie w tym sezonie zawody Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Na norweskim torze nie zabrało czołowych reprezentantów Polski, którzy walczyli o pucharowe punkty.

Przed startem trener kady narodowej ubolewał nad stanem zdrowotnym zawodników.

– Martwią nas jedynie problemy zdrowotne po Pekinie. Wyjazd do Azji troszeczkę nas przerzedził. Cztery osoby, w tym Karolina Bosiek, dojechały do nas kilka dni później. Trudno w tej sytuacji mówić o wysokiej dyspozycji, ale na pewno podejmiemy walkę o jak najwyższe miejsca

– zapowiedział trener polskiej reprezentacji Paweł Abratkiewicz.

Najgorszy występ Karoliny Bosiek na 1000 m w tym sezonie

Sesja wieczorna rozpoczęła się od rywalizacji kobiet na 1000 m w dywizji A. W niej oglądaliśmy jedną przedstawicielkę naszego kraju Karolinę Bosiek, która tydzień temu zameldowała się na 9. miejscu.

Polka wystąpiła w pierwszej parze po półmetku rywalizacji. Na 1/5 dystansu objęła prowadziła, lecz im dłużej trwał wyścig tym Polka słaba przyjeżdżając na metę z piątym czasem (1.17,43). Ostatecznie zajęła dwunastą pozycję.

Czas był dużo słabszy od tego jaki osiągnęła na olimpijskim torze. Polka przejechała dystans w czasie 1.16,63.

Zawody wygrała jadąca w ostatniej parze Holenderka Jutta Leerdam, która wygrała z czasem 1.15,26. Na drugim miejscu została sklasyfikowana ówczesna liderka Pucharu Świata i mistrzyni olimpijska Miho Takagi. Japonka przegrała o 0,26 s. Podium uzupełniła druga z Pomarańczowych Antoinette Rijpma-De Jong (1.15,74).

Polka w klasyfikacji generalnej na 1000 m zajmuje 9. pozycję.

Wcześniej w dywizji B starowały trzy Polki. Najlepiej zaprezentowała się Martyna Baran (10. miejsce) bijąc rekord życiowy. Od dziś ''życiówka'' wynosi 1.18,62. Natalia Jabrzyk była piętnasta, a Iga Wojtasik - 17.

Najlepszy w tym sezonie indywidualny występ Polaka

Na tym samym dystansie walczył również Damian Żurek. W trzeciej parze okazał się lepszy od Amerykanina Coopera McLeoda. Polak popisał się kapitalną jazdą. Od początku do końca dyktował warunki. Ostatecznie 1000 m pokonał w czasie 1.09,16, co na chwilą obecną było najlepszym czasem dnia.

Najlepszy rezultat w tym roku pozwalał Polakowi przez kolejne dwa przejazdy cieszyć się pozycją lidera. W piątej parze Japończyk Kazuya Yamada z czasem 1.09,10 objął prowadzenie. Zaś w ósmej parze Holender Kjeld Nuis i Japończyk Tatsuya Shinhama wykazali się najlepszymi rezultatami. Nuis wygrał z wynikiem 1:08.76. Bezpośredniego rywala wyprzedził o 0,12 s.

Ostatecznie Żurek zakończył na czwartym miejscu.

W dywizji B Piotr Michalski zajął 12. miejsce. Natomiast Jakub Piotrowski i Marek Kania uplasowali się tuż za nim.

W biegu ze startu masowego czwarte miejsce zajęła Magdalena Czyszczoń zdobywając dziesięć punktów.

Rywalizacja w Stavanger rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli.