Małgorzata Rutkowska złotą medalistką mistrzostw Polski w skokach na nartach wodnych

Miłosz Karbowski [email protected]
Małgorzata Rutkowska na najwyższym stopniu podium
Augustowska młodzież szybowała najdalej podczas Mistrzostw Polski w skokach na nartach wodnych w Szczecinie.

Rewelacją czempionatu została zaledwie 15-letnia zawodniczka Sparty, Małgorzata Rutkowska. W trudnych warunkach pogodowych wywalczyła złoto w kategorii seniorek (czyli open), dorzucając do tego pewny triumf w kat. do lat 17.

- Czy to zaskoczenie? Na to ją przygotowywaliśmy. Praca po prostu dała efekty - mówi trener narciarzy Sparty, Maciej Krzywiński.

W Szczecinie hulał wiatr, fale rozbijały się o pionowy brzeg. Skakać było bardzo trudno. Dlatego zabrakło wielkich wyników. Rutkowska najdalej skoczyła w eliminacjach - równe 28 metrów. Jej rekord życiowy to 30,1 m. Na odległość 43,2 m w kategorii open pofrunął Jan Galinowski co dało mu tytuł wicemistrzowski. Zwyciężył faworyt, Krzysztof Bernatowicz ze Szczecina z rezultatem 50,0. Janek wygrał za to rywalizację 21-latków.

Augustowianki zdobywały medale wśród najmłodszych. Wśród 14-latek złoto przypadło Magdzie Molendzie z MOS-u (to klub, który powstał by szkolić narciarski narybek), a drugą pozycję zajęła Ewelina Cyl ze Sparty. Ich rówieśnik, Karol Kulbacki (MOS) był drugi wśród chłopców.

Najlepsi skoczkowie startowali potem w zawodach o Puchar Prezydenta Szczecina. Wśród mężczyzn wydawało się, że już wygrał Galinowski, znakomitym jak na złe warunki wynikiem 49,2.
- Spóźnił się prezydent i organizatorzy zdecydowali się rozegrać dodatkowy finał. Jasiek skakał jako ostatni, gdy wiatr robił na wodzie grzywy. Nie miał szans wygrać, zajął drugą pozycję za Bernatowiczem ze... Szczecina - mówi Krzywiński.

Wśród pań swoją supremację w tych zawodach potwierdziła za to Rutkowska.

W Szczecinie zabrakło najlepszego skoczka Sparty, Mateusza Krzywińskiego. "Krzywy"doznał pechowej kontuzji trzy tygodnie temu podczas treningów kadry w Szczecinku. Linki wyciągu były źle zabezpieczone, jedna z nich się zerwała i Mateusz przekoziołkował po wodzie doznając wielostopniowego złamania kości śródstopia. Niemal na pewno otrzyma odszkodowanie za to niedopatrzenie, ale może nie pojechać na zbliżając się zgrupowanie kadry w Czechach, a co za tym idzie na październikowe Mistrzostwa Świata za wyciągiem. Tam mógłby walczyć o złoty medal.

Medalowe miejsca augustowian Kobiety - Open: 1. Małgorzata Rutkowska (Sparta Augustów) 27,2 m (w eliminacjach 28,0); Do lat 17: 1. Rutkowska; Do lat 14: 1. Magdalena Molenda (MOS Augustów), 2. Ewelina Cyl (Sparta).
Mężczyźni - Open: 2. Jan Galinowski (Sparta) 43,2 m; Do lat 21: 1. Jan Galinowski 44,6 m; Do lat 14: 2. Karol Kulbacki (MOS). s