Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Narzędzie rusza w piątek. Każdy może ją uzupełnić (wideo)

(ezio)
Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy.
Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. Archiwum
W piątek ruszyła "Mapa zagrożeń bezpieczeństwa". Narzędzie ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców województwa.

W piątek 1 lipca rusza Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Narzędzie w wersji pilotażowej będzie funkcjonowało na Podlasiu, Pomorzu i garnizonie stołecznym. Później swoim zasięgiem obejmie również cały kraj. „Mapa” już od dziś ma być dostępna na stronach internetowych wszystkich podlaskich jednostek policji.

Jej obsługa została zaprojektowana tak, aby mógł z niej korzystać każdy obywatel.

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach. W pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych, drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Zobacz też Mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Policja dla ludzi. W internecie (zdjęcia)

Na mapie znajdą się informacje m.in. o przestępstwach najbardziej uciążliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, przestępczość nieletnich, uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych.

Każdy będzie miał możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony mieszkańcy będą mogli przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w ich okolicy. Policja będzie te sygnały weryfikować. Jeśli informacje okażą się prawdziwe, policja wprowadzi je wprost na mapy.

Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób. Tylko w województwie podlaskim ogółem zrealizowanych zostało 647 takich spotkań, w których uczestniczyło blisko 11 tysięcy mieszkańców.

Prezentacja założeń mapy zagrożeń bezpieczeństwa odbyła się w czwartek w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Policja dla ludzi. W interneci...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna