Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa. Policja dla ludzi. W internecie (zdjęcia)

Izabela Krzewska
Prezentacja założeń mapy zagrożeń bezpieczeństwa odbyła się w czwartek w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.
Prezentacja założeń mapy zagrożeń bezpieczeństwa odbyła się w czwartek w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Andrzej Zgiet
Jesteśmy jednym z trzech regionów, w których w lipcu ruszy pilotażowo mapa zagrożeń bezpieczeństwa.

Ma to być powszechnie dostępne, użyteczne źródło informacji dla obywateli, gdzie jest niebezpiecznie. Dane: o liczbie kradzieży, wypadków, przestępstw narkotykowych, wybryków chuligańskich itd., pochodzą z policyjnych statystyk. Na danym osiedlu jest dużo włamań? Warto lepiej zabezpieczyć dom. Oszustw metodą „na wnuczka”? Ostrzec seniorów. Ale mapa ma być interaktywna. Mają uzupełniać ją sami mieszkańcy.

- Abyśmy byli tam, gdzie wynika to z potrzeby ludzi, a nie naszych statystyk - mówił nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji. - Policja nie wie o wszystkim, stąd wciąż duża „ciemna liczba” przestępstw i wykroczeń. Najlepiej przygotowana, wyposażona policja, nie będzie efektywna jeśli nie będzie współpracować z obywatelami.

Jarosław Zieliński, wiceminister: Policjanci powinni pracować na ulicach

To nie numer alarmowy 112 czy 997 i nie służy do rozwiązywania nagłych problemów . Nie zastąpi też zawiadomienia prokuratury o przestępstwie. Ale i tak ma być narzędziem pożytecznym. Informacje naniesione na mapę mają być zweryfikowane w ciągu trzech dni. I, jak zapewnia szef policji, natychmiast likwidowane. Na przykład - poprzez dodatkowe patrole.

Mapa bezpieczeństwa to dosłownie mapa internetowa. Przybliżając ją widzimy województwo, powiaty, gminy. Później siatkę dróg, ulic, zabudowań. Wiemy o jakimś przestępstwie - pijanych kierowcach, chuligańskich wybrykach, czy piratach drogowych, przestępcach seksualnych - zaznaczamy odpowiednią opcję. Aplikacja jest prosta i intuicyjna.

Jak do niej dotrzeć? Przekierowania znajdą się na stronach internetowych wszystkich jednostek policji. Mapa zacznie działać od lipca. Na razie pilotażowo i tylko w trzech garnizonach: podlaskim, mazowieckim (stołecznym) oraz pomorskim. Dlaczego tam?

Minister Jarosław Zieliński: Zwyrodnialcy z KOD nie zaszkodzili

- Bo wiem, że są tam ludzie, którzy dobrze to wykonają. A w województwie podlaskim łatwiej mi to nadzorować, bo bliżej - żartował Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA. Ale już poważnie dodał: - To będzie duży sprawdzian. Lipiec to szczególny miesiąc, będą miały miejsce wielkie wydarzenia: szczyt NATO, Światowe Dni Młodzieży.

Po wakacjach mapa ma obejmować cały kraj. Zostaną na nią też naniesione niebezpieczne miejsca zgłoszone przez obywateli podczas konsultacji społecznych. Trwały od lutego do kwietnia. W samym tylko woj. podlaskim odbyło się około 650 spotkań. Wzięło w nich udział blisko 11 tysięcy osób. Wskazywali potencjalne lokalizacje, gdzie powinny zostać utworzone lub przywrócone jednostki policji. Na razie w Podlaskiem przywrócono jedną - w Bakałarzewie.

Aby „policja była bliżej ludzi” nowa władza chce też zwiększyć liczbę i rolę dzielnicowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna