Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mazurskie wieże ciśnień. Z widokiem na puszczę

Paweł Tomkiewicz [email protected]
Robotnicy zamontowali już nową kopułę wieży przy ulicy Gdańskiej w Piszu.
Robotnicy zamontowali już nową kopułę wieży przy ulicy Gdańskiej w Piszu. www.pisz.pl
Mazurskie wieże ciśnień przeżywają drugą młodość. W Giżycku i Gołdapi dawny blask przywrócił im prywatny inwestor. W Piszu robi to samorząd.

Powstała w 1907 roku. Od 6 lat znajduje się w rejestrze zabytków. Już wkrótce będzie nową atrakcją turystyczną Pisza. Z tarasu na szczycie wieży ciśnień, bo o niej mowa, rozciąga się piękny widok na miasto i puszczę. W kompleksie znajdzie się też restauracja i muzeum.

Nawet pół tysiąca turystów dziennie

Na początku minionego stulecia w Piszu została wybudowana wieża ciśnień. Zdaniem ekspertów jest to jeden z największych tego typu obiektów w kraju. Była używana do 1992 roku. Od tego czasu popada w ruinę.

Na początku lat dziewięćdziesiątych władze Pisza probowały sprzedać budowlę. Niestety bezskutecznie. W 2007 roku została wpisana do rejestru zabytków. Dzięki temu była gwarancja, że obiekt nie zniknie.
Podobne budowle znajdują się m.in. w Giżycku i Gołdapi.

Pierwsza z nich powstała 1900 roku. Została wybudowana w stylu neogotyckim. Dzięki niej aż do 1996 roku mieszkańcy Giżycka mieli w domach bieżącą wodę.

Ta w Gołdapi jest nieco młodsza. Została wzniesiona w 1905 roku przez gdańską firmę A. W. Müller. Również była częścią miejskiej sieci wodociągowej. Wcześniej mieszkańcy zaopatrywali się w wodę z dziewięciu miejskich pomp, z których cztery znajdowały się w centrum, a pozostałe w różnych częściach miasta. Wieża służyła gołdapianom do 1986 roku, kiedy to z powodu pęknięcia zbiornika została wyłączona z eksploatacji.

Obie wieże ciśnień kupił Henryk Górny. W tej w Giżycku urządził taras widokowy, a wewnątrz lokalne mini muzeum oraz kawiarnię. Na jej szczyt prowadzi ciąg 129 stopni schodów. Na najwyższy punkt można wjechać również nowoczesną windą.

Natomiast w Gołdapi wokół kopuły oraz latarni zbudowano dwa nowoczesne tarasy widokowe. Poniżej platformy znajduje się przytulna kawiarenka, a na parterze - sklepik z pamiątkami.

I jak się okazuje, te wieże ciśnień cieszą się uznaniem przyjezdnych. Tę w Giżycku w wakacyjne miesiące odwiedza nawet pół tysiąca turystów dziennie.

Restauracja i muzeum

Wiele wskazuje na to, że podobna przyszłość czeka piską wieżę. Po nieudanych próbach jej sprzedaży samorządowcy zdecydowali o jej renowacji.

- Do tej pory wykonano 75 proc. prac. Obecnie wykonawca skupia się na pracach wykończeniowych w części restauracyjnej. W najbliższym czasie, o ile pogoda na to pozwoli, zostaną zamontowane szklane panele na fasadzie na wysokości od 24 do 29 metrów - informują piscy urzędnicy.

Po zakończeniu prac turyści odwiedzający wieżę ciśnień będą mogli nie tylko podziwiać widoki, ale również smacznie zjeść czy obejrzeć zabytkowe eksponaty, m.in. zdjęty z wieży ogromny zbiornik na wodę.

Koszt inwestycji to prawie 5 mln zł. Milion z tej kwoty to unijne dofinansowanie.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna