Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meble, podłogi, balustrady

Wojciech Nowicki
Do usuwania starych powłok  można stosować środki chemiczne - zmywacze, zachowując odpowiednie środki  ostrożności
Do usuwania starych powłok można stosować środki chemiczne - zmywacze, zachowując odpowiednie środki ostrożności
Malowanie mebli poprawia ich wygląd. Warstwa farby pozwala zamaskować nierówności i ubytki, Podkreślić naturalną fakturę drewna bądź zabarwić je na różne kolory.

Bardzo ważne

Bardzo ważne

Malując meble w pokoju dziecięcym możemy pozwolić sobie na więcej fantazji. Możemy bawić się nie tylko kolorem, ale i formą. Pamiętajmy tylko o jednym: lakiery i farby używane do malowania mebli dla dzieci nie mogą zawierać w swoim składzie szkodliwych dla zdrowia substancji. Meble wykończone nieodpowiednimi substancjami są niebezpieczne dla układu nerwowego, mogą wywoływać astmę lub uczulenia. Producenci wyrobów lakierowych mają obowiązek przestrzegać norm:
PN-EN-71-9 "Bezpieczeństwo zabawek. Organiczne związki chemiczne" i PN-EN 71-3 "Bezpieczeństwo zabawek. Migracja określonych pierwiastków".

Nowoczesne farby są w stanie zaizolować drewno przed wilgocią, szkodliwym promieniowaniem UV. Prawidłowo położona farba zapobiega rozsychaniu i wypaczaniu się drewna. A także zabezpiecza przed kurzem i trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.

Jednak po pokryciu powierzchni farbami ftalowymi czy olejnymi, tradycyjnie używanymi do drewna, uzyskamy gładką i szczelną powłokę. Trudno będzie rozpoznać, czy mebel wykonano z drewna, czy z metalu. A przy zmianach wilgotności powietrza taka powłoka może łuszczyć się i odpadać.

Farby prawie do wszystkiego

Farby kryjące (wodorozcieńczalne i rozcieńczalnikowe), produkowane z żywic alkidowych lub akrylowych nadają drewnu określony kolor, zachowując jednocześnie naturalną fakturę drewna. Pokryty nimi naturalny materiał "oddycha". Można więc nimi malować nie tylko elementy w pomieszczeniach suchych, ale i narażone na kontakt z wilgocią ramy okienne, futryny czy drzwi zewnętrzne.
- Coraz częściej używa się też lakierobejc i lazur, dzięki którym można zmienić barwę drewna zachowując przy tym rysunek słojów - mówi Damian Popławski z białostockiego Centrum Farb i Kolorów "Karczewski". - Substancje te dodatkowo impregnują drewno i nadają mu połysk.

Impregnacja nie jest w zasadzie konieczna wewnątrz budynku, jednak dla dużych powierzchni boazerii, skrzydeł drzwiowych czy sufitów obłożonych drewnem, warto zabezpieczyć te elementy używając substancji zawartych w nietkórych lakierach do wnętrz. Malujemy więc drewno bezbarwną lub kolorową lakierobejcą rozcieńczalnikową, a po wyschnięciu nakładamy bezbarwny lakier nawierzchniowy. Taka powierzchnia jest zabezpieczona, a warstwa nawierzchniowa nadaje elementom połysk i wytrzymałość.

Przygotowanie to podstawa

Drewno przed malowaniem należy odpowiednio przygotować. Powierzchnia powinna być sucha, czysta i niezatłuszczona. Jeżeli drewno jest świeże, należy zabezpieczyć sęki. Nanosimy impregnant, zgodnie z instrukcją producenta. Po wyschnięciu ubytki wypełniamy szpachlówką do drewna i szlifujemy papierem ściernym. Następnie nanosimy podkład z farby gruntującej, a po wyschnięciu jeszcze raz szlifujemy drobnoziarnistym papierem ściernym.

- Jeżeli chcemy przywrócić elementom drewnianym naturalny, a także w przypadku gdy nałożona wcześniej farba łuszczy się, trzeba starą powłokę całkowicie usunąć - szczotką o sztywnym włosiu lub papierem ściernym - radzi ekspert z Centrum Farb. - Niekiedy stosuje się zmywacze chemiczne.

Jako pierwszą warstwę na surowe drewno najlepiej nałożyć lakier lub farbę rozcieńczalnikową. Najlepiej wypełni ona pory drewna, zmniejszy jego chłonność i zabezpieczy przed wilgocią.

Kolejne warstwy farby czy lakieru nanosimy za pomocą pędzla, wałka lub pistoletem natryskowym. Elementy drewniane z reguły maluje się dwukrotnie, przed nałożeniem drugiej warstwy oszlifowując powierzchnię.

Jako że drewno w różny sposób reaguje na środki chemiczne, warto na początku pomalować niewielki fragment w mało widocznym miejscu.

Podłogi

Aby odświeżyć podłogę, można ją najpierw wycyklinować i położyć kilka warstw lakieru. Lakiery, które składają się z dwóch komponentów: podstawy i utwardzacza, są wygodniejsze w użyciu i bardzo skuteczne. Można również pomalować podłogę.
Przed malowaniem posadzkę należy zawsze dokładnie odkurzyć, a wszelkie ubytki i wgłębienia wypełnić szpachlówką o dobranej barwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna