Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto powoli się wyludnia. Dane demograficzne są alarmujące

Paweł Chojnowski [email protected]
Spada liczba urodzeń, społeczeństwo się starzeje. Jak władze Zambrowa chcą walczyć z niepokojącym trendem?

Już za 15 lat liczba mieszkańców Zambrowa spadnie poniżej 20 tys. mieszkańców - wynika z prognoz przedstawionych we właśnie wydanym opracowaniu "Strategia rozwoju miasta Zambrów na lata 2012 - 20".

Dane demograficzne nie napawają optymizmem. Zgodnie z przewidywaniami, do 2035 r. liczba mieszkańców Zambrowa zmaleje o prawie 15 proc (podczas gdy w w całym województwie podlaskim - o 9 proc.).

Dzieci coraz mniej

Jako bezpośrednią przyczynę zmniejszania się liczby mieszkańców, autorzy "Strategii..." wskazują notowany od 1985 r. spadek liczby urodzeń, przy niemal nieistotnych zmianach w liczbie zgonów. W rekordowym roku '85 w Zambrowie przyszło na świat 469 dzieci (146 osób zmarło). W najgorszym pod względem przyrostu naturalnego 2004 roku urodziło się 178 dzieci, a 167 osób zmarło. Co prawda później było nieco lepiej (w 2008 r. - 251 urodzeń), wciąż jednak przyrost naturalny wyraża się - od 2000 roku - zaledwie liczbą dwucyfrową.

"Obserwowane zmiany to efekt wyboru, jakiego coraz częściej dokonują ludzie młodzi, decydując się najpierw na osiągnięcie określonego poziomu wykształcenia oraz stabilizacji ekonomicznej, a dopiero potem na założenie rodziny" - czytamy w raporcie.

Do tego dodajmy migracje ludności, gdzie od lat 90. saldo zamyka się na minusie (w rekordowym 2009 r. 193 osoby więcej wyjechały z miasta, niż do niego napłynęły). A i tak dane w tym punkcie nie są miarodajne. Wiele osób zameldowanych w Zambrowie od lat mieszka za granicą. Jak się szacuje - spośród dorosłych mieszkańców miejscowości blisko co czwarta osoba przebywa czasowo poza granicami Polski. Najczęstsze kierunki wyjazdów to: USA, Niemcy, Belgia, Włochy.

Na przestrzeni ostatnich lat zmienia się struktura wiekowa mieszkańców Zambrowa - przybywa osób starszych. W 2001 r. mieszkańcy w wieku poprodukcyjnym stanowili 11,6 proc. ogólnej liczby ludności, w 2010 r. - już 15,6 proc.

- Sytuacja jest podobna w całym kraju - zauważa burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski.

Wesprą duże rodziny

Władze podkreślają, że to, co powstrzymuje młodych ludzi przed wyjeżdżaniem, to praca. Dlatego miasto stara się zachęcać małych i średnich inwestorów do otwierania biznesu w Zambrowie. Po to powstał Zambrowski Park Przemysłowy, po to przygotowano tereny inwestycyjne na południu.

Z myślą o potrzebujących rodzinach w przyszłym roku miasto wybuduje nowy blok komunalny. A wkrótce postara się także o wsparcie rodzin wielodzietnych.

- Mamy przygotowany projekt wsparcia "Zambrowska rodzina 3+". 29 października radni będą podejmować w tej sprawie uchwałę - mówi burmistrz Dąbrowski.

Taka Karta Dużej Rodziny od nowego roku funkcjonować będzie w Łomży, podobny program ma też Grajewo.

W Zambrowie wielodzietne rodziny będą mogły liczyć na duże zniżki nie tylko na imprezy organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury, czy na pływalnię miejską. Miasto pozyskało już wielu partnerów prywatnych - instytucji i sklepów. Po podjęciu uchwały zostaną z nimi podpisane odpowiednie umowy.

- W chwili obecnej jest to już 21 podmiotów, które zaoferują zniżki od 5 do 20 proc. - zdradza Dąbrowski.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna