Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto tworzy nowy system gospodarowania odpadami. Meble i trawę odbiorą za darmo

(jsz)
Archiwum
Firma odbierze śmieci mieszane i szkło, ale pojemnik trzeba kupić samemu.

Takie miedzy innymi zmiany będą obowiązywać od lipca przyszłego roku. Wczoraj radni podjęli uchwałę szczegółowo regulującą sposób i zakres usług związanych z odbieraniem odpadów od właścicieli nieruchomości. - Jest to jedna z uchwał budujących nowy system gospodarowania odpadami. Precyzuje ona zakres usług podstawowych świadczonych przez gminę - wyjaśnia Aneta Dorosz, dyrektorka Biura Gospodarowania Odpadami w magistracie.

I tak każdy z właścicieli nieruchomości będzie musiał sam zaopatrzyć się w pojemniki na śmieci. Nie dotyczy to jednak mieszkańców spółdzielni i wspólnot. W tym przypadku pojemniki zamówi zarządca.

Firma przywiezie worki

Odpady będą odbierać od mieszkańców specjalne firmy wyłonione w przetargu. Przyjadą po śmieci zmieszane, ale też zbierane selektywnie szkło i odpady zielone, np. trawę czy liście oraz odpady wielkogabarytowe, np. meble. Trawę czy liście mieszkańcy będą musieli gromadzić w workach. Pierwotnie projekt uchwały zakładał, że ludzie sami zaopatrywaliby się w worki. Ostatecznie jednak radni zdecydowali, że dostarczy je firma odbierająca odpady.

- To skuteczniej zachęci ludzi do selektywnego zbierania - przekonywał Rafał Rudnicki, który złożył w tej sprawie wniosek.

Worki dostaną zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak też mieszkańcy bloków.
Z kolei makulaturę, plastik i opakowania z metali będzie można zostawić w tzw. gniazdach. Powstaną one na osiedlach - jedno na 250 osób.

Równocześnie w mieście powstaną Gminne Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Mieszkańcy będą tam mogli bezpłatnie zostawić np. przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektroniczny, stare opony czy meble i inne odpady wielkogabarytowe.
Podjęta wczoraj przez radnych uchwała określa także częstotliwość odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości.

I tak zmieszane odpady mają być zabierane co dwa tygodnie, a selektywnie gromadzone szkło - raz w miesiącu. Odpady zielone będą zabierane osiem razy w roku, według ustalonego wcześniej harmonogramu. Powstanie też harmonogram dotyczący odbioru mebli. Odbywać się to będzie dwa razy w roku.

Opłata jeszcze nieznana

Wymienione wyżej usługi oferowane będą w ramach uiszczonej opłaty. Miasto przedstawiło natomiast propozycję, według której stawka opłaty byłaby naliczana od każdej nieruchomości. Właściciel, który wybierze zbiórkę selektywną, płaciłby prawie 40 zł miesięcznie, a ten kto zamierza oddawać odpady mieszane - prawie 60 zł.

Z sesji

Na osiedlu Wygoda pojawią się nowe nazwy ulic. Część mieszkańców - w sumie ponad 700 osób, będzie musiała w związku z tym wymienić dokumenty. Chodzi o bloki nr 5, 5a, 5b i 5c przy ul. Andersa, które teraz należeć będą do ulicy W. Lewandowskiego. Z kolei bloki nr 2a, 2b i 2c przy ul. Traugutta zmienią adres na ul. L. Mierosławskiego. Patroni ulic to bohaterowie powstania styczniowego.
Na osiedlu pojawi się też ulica Kazimierza Wielkiego. Chodzi o odcinek między przedłużeniem ul. Piastowskiej a Raginisa. Nie przeszedł pomysł, by nazwać ją 4 Czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna