MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Biblioteka Publiczna po remoncie: Będziemy czytać nowocześnie

ab
sxc.hu
W styczniu biblioteka zacznie działać w nowej wersji.

Dzięki tej inwestycji nasza placówka stanie się bardziej przyjazna i dostępna dla wszystkich - mówi Halina Wojskowicz, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hajnówce. - Mamy nadzieję, że w połowie stycznia ruszymy już w nowoczesnej wersji i że będzie ona w pełni odpowiadała wyzwaniom obecnego czasu.

W tej placówce właśnie kończy się trwający od trzech miesięcy remont. Prowadzone są jeszcze ostatnie prace wykończeniowe i związane z urządzaniem wnętrz.

Modernizacja biblioteki była możliwa dzięki wieloletniemu programowi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prowadzonemu przez Instytut Książki w Krakowie - Kultura+. Projekt w jednej czwartej dofinansowany również został przez urząd miasta w Hajnówce.

Dla dzieci i dorosłych

W jego ramach w placówce utworzono dwie pracownie komputerowe. Jedna przeznaczona będzie specjalnie dla dzieci - stanie tu siedem komputerów z dostępem do internetu. Natomiast w czytelni dla dorosłych powstało dwanaście nowych stanowisk komputerowych. Jedno z nich przeznaczone będzie specjalnie dla osób niedowidzących.
Dla czytelników z różnymi ograniczeniami pojawi się zresztą w hajnowskiej bibliotece więcej udogodnień. Na dole placówki, w holu, został utworzony specjalny punkt obsługi czytelnika niepełnosprawnego ze specjalnym wyposażeniem, które zapewni komfort obsługi.

- Będzie w nim dostępny komputer i telefon - opowiada Halina Wojskowicz. - Dzięki temu osoba niepełnosprawna będzie mogła połączyć się ze wszystkimi działami biblioteki. I wszystkie zamówione publikacje zostaną jej tu przyniesione.

Z duchem czasu

Nowości przybędą też w oddziale dla najmłodszych czytelników. Teraz będzie tu można przyjść nawet z maluchem.

- Robimy tam miejsce dla matki z małym dzieckiem: z przewijakiem, hamakiem - opisuje dyrektorka Wojskowicz. - Mamy taki plan na następne lata, że będziemy zapraszać rodziców z noworodkami. Chcemy też organizować zajęcia dla zupełnie małych dzieci.
Aby docenić twórczość najmłodszych miłośników książek, powstanie też kącik "W krainie baśni" - będzie w nim ściana przeznaczona specjalnie do prezentacji prac dzieci.

Oprócz tego w placówce pojawi się coś wyjątkowego, czyli czytniki e-booków.
- To nowa forma, dzięki której liczymy, że przyciągniemy nowych czytelników, zwłaszcza młodzież - opowiada dyrektorka. - Chcemy otwierać się na nowe grupy zainteresowanych poprzez wprowadzanie nowoczesnych technologii.

Oprócz tego, w bibliotece przeprowadzono również bieżący remont. W jego ramach między innymi pomalowano ściany wewnętrzne. Natomiast hole zostały przystosowane do potrzeb małej galerii bibliotecznej, w której prezentowane będą różne wystawy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna