Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Orkiestra Dęta obchodziła drugie urodziny

Dorota Biziuk [email protected]
D. Biziuk
Istnieje od grudnia 2011 roku. W jej szeregach gra 27 młodych muzyków.

Kilka dni przed początkiem zimowych ferii Miejska Orkiestra Dęta z Sokółki świętowała swoje drugie urodziny. Z tej okazji w sokólskim Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II odbył się jubileuszowy koncert.

Trening czyni mistrzem

Od samego początku Miejską Orkiestrę Dętą prowadzi Leszek Szumczukiewicz, pochodzący z Czarnej Białostockiej absolwent studiów muzycznych w Gdańsku. Zespół powstał z inicjatywy sokólskiego samorządu gminnego, który na zakup instrumentów przeznaczył około 60 tysięcy złotych.

W pierwszym roku istnienia orkiestra wystąpiła przed publicznością siedem razy. Można było ją zobaczyć między innymi podczas uroczystości patriotycznych, imprez plenerowych oraz uroczystości kościelnych. W kwietniu 2013 roku sokólska orkiestra reprezentowała gminę na paradzie z okazji 500-lecia województwa podlaskiego, jaką zorganizowano w Białymstoku.

Próby orkiestrantów odbywają się dwa razy w tygodniu w Gimnazjum nr 1. Od października ubiegłego roku zespołowi towarzyszy grupa mażoretek, którą prowadzą Magdalena Breńko i Katarzyna Reszuta, nauczycielki z sokólskiego Gimnazjum.
Mażoretki dały z resztą popis swoich możliwości tanecznych podczas jubileuszowego koncertu. Za swój występ i orkiestra, i tancerki zebrały gromkie brawa.

- Nasi muzycy reprezentują coraz wyższy poziom. Widać, że w ich przypadku sprawdza się powiedzenie: "trening czyni mistrzem" - usłyszeliśmy po koncercie.
Orkiestra systematycznie dodaje do swojego repertuaru nowe utwory. Zostaną one zaprezentowane już wkrótce.

Muzyczne tradycje

Starsi mieszkańcy Sokółki doskonale pamiętają Strażacką Orkiestrę, która przez wiele powojennych lat uświetniała uroczystości organizowane w tym mieście.

- Strażacki zespół prezentował się w mundurach. W sumie tworzyło go nie więcej jak 16 osób - powiedział Marian Biziuk z Sokółki, badacz historii miasta. - Orkiestra obowiązkowo występowała na obchodach święta 1 Maja. Pamiętam, że zaraz po wojnie chodziła też w konduktach pogrzebowych przedstawicieli służb mundurowych. Zachowało się wiele archiwalnych zdjęć z tego okresu.

Oprócz Strażackiej Orkiestry Sokółka miała też chór, który działał przy domu kultury. Zespół tworzyła młodzież pracująca. Dyrygentem chóru był Marian Kozakiewicz, nauczyciel matematyki. Prowadził on również chór przy miejscowej Szkole Podstawowej nr 2.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna