Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska wigilia w Kolnie. W Dworze Rogiński spotkali się samorządowcy, bankowcy, przedstawiciele służb i spółek oraz instytucji

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Przedstawiciele kolneńskich instytucji, spółek, banków, służb mundurowych, straży pożarnej, związków zawodowych i organizacji pozarządowych wzięli udział w zorganizowanej, w tym roku w Restauracji Dwór Rogiński, miejskiej Wigilii. W bożonarodzeniowy nastrój, pięknym wykonaniem kolęd przy akompaniamencie instruktora Pawła Podeszwika, wprowadzili młodzi soliści. Nad muzyczną oprawą spotkania opłatkowego czuwała instruktorka Anna Podeszwik z Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu.

Zgromadzonych przywitał gospodarz uroczystości – burmistrz Kolna Andrzej Duda. Podczas okolicznościowego przemówienia podsumował mijający rok i podziękował wszystkim pracownikom jednostek za ciężką, sumienną współpracę, która przyczynia się do rozwoju naszego miasta, tworząc lepsze warunki życia dla wszystkich mieszkańców.

- Mijający właśnie rok był dla nas czasem wyzwań. Udało się zrealizować wiele inwestycji i aby nowy okazał się równie dobry, jeżeli chodzi o działalność urzędu i jeżeli chodzi o inwestycje, jak w latach poprzednich. Nie wykonalibyśmy tego wszystkiego, gdyby nie wy, którzy pomagaliście nam to zrealizować. Ja chcę bardzo za to podziękować, bo uważam że wigilia, to taki dzień, w którym oprócz życzeń, oprócz spotkań podsumowuje się ten miniony rok. Dziękuję wszystkim pracownikom Urzędu Miasta, którzy naprawdę mieli ciężkie czasy. Bo to i pandemia, i wojna i migranci, którzy przybywali do naszego miasta. Łatwo nie było. Dziękuję również wszystkim instytucjom i wam przedstawicielom tych instytucji. Dla pana starosty i dla wszystkich dyrektorów, kierowników, którzy pomagali nam zarówno swoim doświadczeniem, zaangażowaniem jak, i tak naprawdę, wolą i chęcią pomocy. Bez was kochani tych sukcesów, które odnieśliśmy, by nie było. Naprawdę dziękuję wam za tę współpracę, która myślę, w moim pojęciu, jest wyśmienita – przekonywał Andrzej Duda.

Religijny wymiar świąt

Do życzeń burmistrza dołączył również obecny na spotkaniu opłatkowym Starosta Powiatu Kolneńskiego Tadeusz Klama, który w imieniu swoim i rady powiatu kolneńskiego podziękował również władzom miasta za bardzo dobrą, owocną współpracę.

Katolicki wymiar uroczystości podkreśliła Ewangelia według św. Łukasza, która oznajmia o przyjściu Boga do nas - ludzi, odczytana przez ks. Dziekan Kolneńskiego Tomasza Grabowskiego. Kapłan skierował również do zgromadzonych na Wigilii duszpasterskie słowo.

Niech pomnaża się dobro

- Ewangelia prowadzi nas do zrozumienia narodzin tajemnicy Jezusa Chrystusa. Narodzin, które odmieniły historię świata, ale przede wszystkim sensem tych narodzin jest przemiana każdego naszego życia. Każdy z państwa, tak jak tu jesteśmy, podejmuje pracę zawodową w konkretnym sektorze. Jedni bardziej związani z miastem, drudzy w sektorach prywatnych. Wszyscy realizujemy pewien zakres odpowiedzialności prowadzący nas zarówno do zadbania o to dobro materialne, o to dobro społeczne, ale i o dobro duchowe. To dobro realizuje się wtedy, kiedy łączy nas Jezus Chrystus, kiedy łączy nas ołtarz. Kiedy, nie tak dawno, zapytano mnie o jedno z takich moich pierwszych spostrzeżeń związanych w sumie z bardzo świeżym pobytem tutaj we wspólnocie miasta Kolno, to ja odpowiedziałem na to pytanie tak - jest bardzo dobrze, dlatego, bo tym co nas łączy jest ołtarz i my rozpoznajemy siebie karmiąc się ciałem Chrystusa. I za to, z tego miejsca, na ręce włodarza miasta dziękuję. Bo program Ewangelii to jest program na życie społeczne, to jest program na życie gospodarcze i życie osobiste. Bez względu na to, jakie mamy osobiste wybory, to ten sztandar Jezusa Chrystusa prowadzi nas ku jedynemu - dobru naszej małej ojczyzny i dobru drugiego człowieka. Niech to dobro, drogi panie burmistrzu, będzie pomnażane, podejmowane każdego dnia, tak jak do tej pory. Niech Bóg każdemu z was, i z osobna, ale i całej wspólnocie miejskiej na czele z panem burmistrzem błogosławi - mówił ksiądz dziekan.

Indywidualne życzenia skierowane do kolegów, współpracowników i znajomych przekazali sobie świętujący, łamiąc się jednocześnie opłatkiem. Następnie wszyscy zasiedli do tradycyjnej wieczerzy wigilijnej, która zakończyła miejskie spotkanie opłatkowe.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna