MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mielnik: Ruiny zabytkowego kościoła i zamku są zaniedbane. Kościół nie ma pieniędzy

Andrzej Zdanowicz [email protected]
Historia ruin kościoła w Mielniku sięga blisko 600 lat. Od czasów II wojny światowej niszczeje.
Historia ruin kościoła w Mielniku sięga blisko 600 lat. Od czasów II wojny światowej niszczeje. A. Zdanowicz
Przyjeżdżają tu turyści z Polski i z zagranicy. Wszyscy chcą odwiedzić ruiny kościołą i górę zamkową. Tymczasem miejsce to jest zaniedbane i niezabezpieczone.

Czemu nikt o to nie dba - pyta nasza Czytelniczka, która niedawno odwiedziła Mielnik. - Ruiny zabytkowego kościół są niezabezpieczone. Podchodząc do nich można wpaść w kilkumetrowy dół. Podobnie jest z górą zamkowa, która jest zarośnięta krzakami, a na prowadzących na nią schodach można połamać nogi.

Wybraliśmy się na miejsce. Jest ono bardzo malownicze. Ruiny znajdują się na wzniesieniu tuż nad doliną Bugu. Nieopodal jest wejście na górę zamkową. Po dawnej twierdzy zostało jedynie wzgórze. Na nim znaleźć na resztki kamiennych fundamentów zamczyska i pozostałości murowanej zamkowej kapliczki. Na wzniesienie prowadzą zniszczone schody. Niektóre deski które, podtrzymywały ziemię na poszczególnych stopniach już popękały. A po wejściu na górę niższe osoby mogą mieć kłopoty z podziwianiem krajobrazu ponieważ zasłaniają go zarośla.

Gmina nie może z tym nic zrobić.

- Zarówno ruiny kościoła, jak i góra zamkowa są własnością Diecezji Drohiczyńskiej, jako samorząd nie możemy wydawać publicznych pieniędzy na renowacje nieruchomości nienależących do gminy - tłumaczy Adam Tobota wójt Mielnika.

Zapewnił jednak zapewnił jednak, iż prowadzi z kurią rozmowy dotyczące sposobów zagospodarowania tego terenu.

- To ruiny najstarszego kościoła w naszym regionie - mówi ksiądz Zbigniew Rostkowski, kanclerz kurii drohiczyńskiej. - Naszym marzeniem byłoby jego odbudowanie. Mamy pozytywną opinie konserwatora zabytków, ale bez pomocy nie poradzimy sobie z tą inwestycją.

Kościół w Mielniku chciał odbudować bp Dydycz

Zwolennikiem odbudowy kościoła był poprzedni biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Ale inicjatywa taka jest dużo starsza i sięga końcówki lat 20 ubiegłego wieku. Od początku nie cieszyła się ona poparciem, bo w 1920 roku w Mielniku zbudowano nowy kościół.

Historia zamku w Mielniku sięga XI-XII wieku. Przez stulecia stanowił on wygodną rezydencję polskich królów Kazimierz Jagiellończyk, Aleksander Jagiellończyk, czy Zygmunt Stary. U podnóża grodziska w 1420 wielki książę litewski Witold ufundował kościół. Podczas licznych wojen przechodzących przez te ziemie świątynia była wielokrotnie niszczona i odbudowywana. W1940 -1941 roku jego mury zostały częściowo rozebrane co doprowadziło do ostatecznego jego zniszczenia.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna