Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Sokółki zmagają się z problemem podzielników ciepła. Na spotkanie w tej sprawie przyszły tłumy. Zobacz wideo

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W czwartkowe popołudnie w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sokółce odbyło się spotkanie mieszkańców w sprawie podzielników ciepła. Trwało ono ponad cztery godziny. Główną częścią spotkania był wykład profesora Politechniki Białostockiej, który kwestię podzielników i związane z nimi kontrowersje omawiał naukowo.

Podzielniki ciepła to małe urządzenia, które wywołują szereg kontrowersji związanych z rozliczeniem ogrzewania w mieszkaniach. Ta kwestia spędza sen z powiek także mieszkańcom Sokółki - lokatorom spółdzielni mieszkaniowej, którzy nie przestają drążyć tematu i szukają możliwości skończenie z procederem, który w ich opinii, jest bardzo kontrowersyjny.

Ich wątpliwości miał rozwiać wykład dr hab inż. Mariusza Adamskiego z Politechniki Białostockiej. Spotkanie odbyło się w czwartkowe popołudnie w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego. Przyszły na nie tłumy mieszkańców, dla których problem podzielników i rozliczania na ich podstawie zużycia ciepła, jest ważnym tematem. Ludzi było tyle, że niektórzy nie zdołali nawet wejść na salę i stali w holu.

Syndrom chorego budynku

- Błędne naliczenia na przestrzeni lat powodują, że budynki nie są zdrowe. Jest to tzw. syndrom chorego budynku. To budynki, które nie są odpowiednio dogrzewane i źle wentylowane. To jest pierwszy krok do rozwoju w mieszkaniach grzybów i pleśni - mówił dr hab inż. Mariusza Adamskiego z Politechniki Białostockiej.

Wątpliwa opłacalność

Zwrócił uwagę na to, że oceny stosowania podzielników ciepła wcale nie są jednoznaczne. Jedni mówią, że są one opłacalne, inni, że wprost odwrotnie. Podał nawet przykład jednego z budynków, gdzie opłacalność w skali roku to 700 zł, co w przeliczeniu na jeden podzielnik daje tylko 7 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna