Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Miliony na instalacje ekologiczne. Mieszkańcy zaoszczędzą

Oprac. Donata Żmiejko
Za przyznane pieniądze na budynkach zostanie zamontowanych prawie 250 szt. nowoczesnych instalacji OZE. W sumie w całym województwie powstanie ponad 600 sztuk nowych kolektorów słonecznych oraz blisko 2,8 tys. sztuk nowych instalacji fotowoltaicznych.
Za przyznane pieniądze na budynkach zostanie zamontowanych prawie 250 szt. nowoczesnych instalacji OZE. W sumie w całym województwie powstanie ponad 600 sztuk nowych kolektorów słonecznych oraz blisko 2,8 tys. sztuk nowych instalacji fotowoltaicznych. fot. FOTON Technik
4.5 miliona złotych na instalacje ekologiczne z funduszy europejskich od marszałka województwa dla gmin: Mońki, Jasionówka, Raczki i Zabłudów. Będą to instalacje ogniw fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych.

- Zmniejszanie zanieczyszczeń w powietrzu to niestety problem, który dotyczy również naszego województwa. Na szczęście, mieszkańców nie trzeba przekonywać do inwestycji, które przyczyniają się do czystszego powietrza, sami zabiegają o dotacje unijne na taki cel. Za przyznane pieniądze na budynkach zostanie zamontowanych prawie 250 szt. nowoczesnych instalacji OZE. W sumie w całym województwie powstanie ponad 600 sztuk nowych kolektorów słonecznych oraz blisko 2,8 tys. sztuk nowych instalacji fotowoltaicznych. To nie koniec takiego wsparcia. Przed nami nowe możliwości działań prośrodowiskowych, jakie otwiera Regionalny Program Operacyjny na lata 2021–2027 – powiedział marszałek Artur Kosicki.

Jak podkreślił marszałek, takie inwestycje są niezbędne dla naszego zdrowia i dla zdrowia naszych dzieci.

Na inwestycję w fotowoltaikę decyduje się w Polsce coraz więcej osób. Powód popularności fotowoltaiki jest prosty – oszczędność pieniędzy. Według badania Sunday Polska 6 na 10 Polaków montujących panele robi to przede wszystkim w celu obniżenia rachunków za energię. Większości się to udaje.

Umowy podpisały następujące gminy: 
Gmina Mońki udzieli mieszkańcom grantów na montaż 78 mikroinstalacji na potrzeby zasilania budynków mieszkalnych. Ponad 25 procent wszystkich instalacji będą stanowić tzw. instalacje hybrydowe (będą zamontowane równocześnie kolektory i instalacje fotowoltaiczne). Wartość całkowita projektu to prawie 2 mln zł, z czego dotacja to 1,3 mln zł. Produkcja roczna energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznych wyniesie około 220 MWhe, a produkcja roczna energii cieplnej z instalacji solarnych wyniesie około 38 MWht.

Przedmiotem inwestycji gminy Jasionówka jest wykonanie 19 zestawów instalacji fotowoltaicznych oraz 10 instalacji kolektorów słonecznych dla mieszkańców indywidualnych gospodarstw domowych. Produkcja energii elektrycznej wyniesie 86 MWhe/rok, produkcja energii cieplnej wyniesie - 24 MWht/rok. Łączny koszt inwestycji wyniesie ponad 800 tys. zł z czego dotacja to blisko 550 tys. zł.

Przedsięwzięcie gminy Raczki dotyczy montażu 57 szt. instalacji fotowoltaicznych. Produkcja energii elektrycznej z nowo wybudowanych instalacji wykorzystujących OZE wyniesie 271 MWhe/rok. Dotacja na ten cel to blisko 1,3 mln zł, całkowita wartość projektu to blisko 2 mln zł. 

Montaż instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych dostarczających energię na potrzeby budynków mieszkalnych odbędzie się też na terenie gminy Zabłudów. W ramach projektu zaplanowano montaż 24 szt. kolektorów słonecznych oraz 56 szt. paneli fotowoltaicznych dla 63 budynków mieszkalnych. W przypadku 17 budynków przewidziano montaż instalacji hybrydowych. Produkcja energii z instalacji wykorzystujących OZE wyniesie 193 MWhe, produkcja energii cieplnej wyniesie 62 MWht/rok. Wartość całego projektu to blisko 2 mln zł, a przyznana dotacja to 1,3 mln zł.

Wszystkie inwestycje będą kosztować ponad 6 mln zł z czego dofinansowanie przyznane z funduszy europejskich to ponad 4,5 mln zł.vDotacje pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Czytaj też:
Fotowoltaika obniża rachunki za prąd o 65 proc. Montujemy ją coraz chętniej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna