MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Minister Kultury Piotr Gliński w Zambrowie. To będzie koncertowe dofinansowanie (zdjęcia, wideo)

Joanna Bajkiewicz
Joanna Bajkiewicz
Wicestarosta Stanisław Rykaczewski, wicepremier Piotr Glińskii dyrektor szkoły Krzysztof Witkowski po podpisaniu umowy (po prawej wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński)
Wicestarosta Stanisław Rykaczewski, wicepremier Piotr Glińskii dyrektor szkoły Krzysztof Witkowski po podpisaniu umowy (po prawej wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński) Joanna Bajkiewicz
W marcu przyszlego roku ruszy budowa nowej szkoły muzycznej. 14 miesięcy później placówka będzie gotowa.

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. W. Lutosławskiego w Zambrowie otrzymała dotację na rozbudowę. Inwestycję wartą 6,5 mln zł w 85 proc. sfinansuje Unia Europejska. Pozostałe 15 proc. to dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Chcielibyśmy, aby takie miasta jak Zambrów miały szanse rozwojowe - mówił podczas oficjalnego podpisania umowy minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. - Budowa porządnej sali koncertowej, takiej małej filharmonii, która będzie promieniowała w sensie kulturotwórczym i cywilizacyjnym, na pewno ułatwi wyrównywanie szans - tłumaczył wicepremier.

Zapewnił też, że Polska będzie korzystała z tego i poza Zambrowem. Młodzież z tej szkoły będzie się później rozwijała w szkolnictwie akademickim.

Na inwestycję szkoła czekała bardzo długo. Przez ostatnie trzy lata starała się o dofinansowanie, ale bezskutecznie. Teraz, m.in. dzięki gotowej dokumentacji i pozwoleniu na budowę, została zauważona wśród 130 kandydatów do dotacji na liście rezerwowej.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w maju 2019 r. uczniowie będą mogli prezentować swoje umiejętności w sali koncertowej z czterokrotnie większą sceną, niż dotychczasowa.

- Nowa sala pomieści 140-osobową publiczność oraz 16 osób na balkonie - przewidywał Krzysztof Witkowski, dyrektor szkoły muzycznej w Zambrowie. - Będzie to bardzo nowoczesna siedziba, przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych - zapewniał dyrektor.

W dwukondygnacyjnym budynku znajdą się także dwie sale dydaktyczne i sala do rytmiki.

Z dotacji dokupiony zostanie sprzęt muzyczny: fortepian koncertowy klasy mistrzowskiej, dwa fortepiany dydaktyczne, trzy pianina i zestaw kotłów orkiestrowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna