OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Chtistophe Laporte, zwycięzca wyścigu ze startu wspólnego.
Chtistophe Laporte, zwycięzca wyścigu ze startu wspólnego. Fot. PAP/EPA/Vincent Jannink
Francuz Christophe Laporte zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego kolarskich mistrzostw Europy, rozgrywanych w holenderskiej prowincji Drenthe. Tuż za nim finiszowali Belg Wout van Aert i Holender Olav Kooij. Polacy uplasowali się poza najlepszą pięćdziesiątką.

30-letni Laporte to srebrny medalista ubiegłorocznych mistrzostw świata. Tym razem okazał się najlepszy, a etykietki wiecznie drugiego nie zdołał pozbyć się Van Aert. Belg ma w dorobku srebro igrzysk w Tokio (2021) oraz cztery srebrne krążki MŚ. Teraz kolekcję powiększył o srebro ME.

Biało-Czerwoni poza czołówką

Do rywalizacji przystąpiło siedmiu Polaków: Michał Kwiatkowski, Piotr Brożyna, Filip Maciejuk, Stanisław Aniołkowski, Cesare Benedetti, Marceli Bogusławski i Maciej Paterski. Najwyżej - na 53. miejscu - sklasyfikowany został Maciejuk.

Wcześniej w niedzielę w wyścigu ze startu wspólnego rywalizowały juniorki. Triumfowała Belgijka Fleur Moors, dwie sekundy po niej finiszowała Włoszka Federica Venturelli, a siedem sekund straty miała Francuzka Leane Tabu. Z Polek najlepsza była Weronika Wąsaty, który zajęła 30. miejsce, tracąc 26 s.