MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młodość i nowoczesna technologia - szansa dla województwa podlaskiego. Rozmowa z Arturem Kosickim, marszałkiem województwa podlaskiego.

Opr. Andrzej Matys
Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego
Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego UMWP
Rozmowa z Arturem Kosickim, marszałkiem województwa podlaskiego.

Województwo podlaskie ma wiele potencjałów społecznych i gospodarczych. Jesteśmy jednak niejednokrotnie postrzegani jako region peryferyjny o niewielkim potencjale rozwojowym. Które sektory Samorząd Województwa Podlaskiego zamierza szczególnie wspierać, by zwiększyć konkurencyjność województwa podlaskiego i regionu?

Województwo podlaskie to wyjątkowy i ambitny region, a jego największym potencjałem są jego mieszkańcy. Dlatego też stawiamy również ambitne cele. Naszym priorytetem jest zwiększanie konkurencyjności gospodarczej regionu. Wierze, że to z kolei przełoży się na wysoką jakość życia. Efekt? Nasi mieszkańcy będą lepiej zarabiać, jeździć po szerokich drogach, korzystać z dobrze doskonale wyposażonych szpitali, dostosowanych do rynku pracy szkół, jednostek kultury z bogatym repertuarem. Świetnie rozwinięta gospodarka zapewni bowiem wysoki komfort życia. Mamy jeszcze jedną przewagę, która zamierzamy wykorzystać. Piękne, nieskażone bogactwo naturalne. Pandemia pokazała, że ludzie w dużych miastach tęsknią za naturą. W Podlaskiem mogą być jednocześnie blisko niej i korzystać z najwyższych technologii, sieci internetowych. Mamy przyrodę, zasoby naturalne, które czynią nasz region wyjątkowym nie tylko w kraju, ale i na świecie.

Jednym z problemów województwa podlaskiego jest odpływ młodych utalentowanych ludzi do innych ośrodków. A przecież w sytuacji, gdy nasze społeczeństwo jest coraz starsze to właśnie młodzi są największym kapitałem naszego województwa. Jaki jest pomysł na zatrzymanie tego exodusu?

Migracje nie są nowym zjawiskiem, a ich powody są różnorodne. Ludzie przemieszczali się zawsze, najczęściej w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Naszym zadaniem jest sprawić, by to u nas chcieli zostać, do nas się przeprowadzić. I podejmujemy działania, aby tak się stało. Przede wszystkim, wspieramy młodych przedsiębiorców, zarówno na starcie, jak i w dalszych etapach rozwoju ich firm. Wiemy, ile odwagi i pracy kosztuje założenie własnej działalności. Samorząd województwa, poprzez różnego rodzaju działania - usługi doradcze, pożyczki nieoprocentowane, dotacje na inwestycje w ramach funduszy europejskich - wzmacnia stale ten sektor. Duży nacisk kładziemy również na wysoką jakość polityki rodzinnej. Stawiamy na rozwój usług publicznych, rozbudowę żłobków, przedszkoli i szkół, podnosimy standardy opieki zdrowotnej. To wszystko sprawia, że młodym będzie się żyło dobrze i wygodnie w Podlaskiem. Mamy dobre wyniki gospodarcze, jeszcze lepsze perspektywy rozwoju. Myślę, że skutecznie zachęcimy młodych ludzi, aby związali swoją przyszłość z naszym regionem.

Czytaj również: Runda T. Jest już lista projektów finałowych oraz projektów rezerwowych. Członkowie kapituł wybrali

Już wkrótce rozpocznie się nowa perspektywa finansowa UE. Uruchamiany będzie największy program rozwojowy dla Polski, jakim jest Polski Ład. W jaki sposób w nowych rozwiązaniach zaplanowano działania dotyczące wsparcia przedsiębiorczości oraz pomocy dla innowacyjnych projektów? Na co mogą liczyć młodzi kreatywni ludzie?

Program „Polski Ład” to ogólnokrajowy plan odbudowy gospodarczej i dla nas wszystkich szansa na dobrą przyszłość. Kryzys covidowy spowolnił rozwój całego kraju, w tym i województwa podlaskiego. Dlatego jak najszybciej chcemy go odbudować po pandemicznych stratach i powrócić na tory szybkiego wzrostu. Zwłaszcza, że będą na to fundusze. Nowa perspektywa na lata 2021-2027 to bardzo duże środki dla regionu! Województwo podlaskie może otrzymać prawie 1,7 mld w ramach programu regionalnego i programu dla Polski Wschodniej. Obszary, które będą mogły liczyć na wsparcie, to m. in. działalność badawczo-rozwojowa w przedsiębiorstwach, rozwój konkurencyjności przedsiębiorstw, efektywność energetyczna, gospodarka niskoemisyjna, usługi cyfrowe, ochrona różnorodności biologicznej, dziedzictwo kulturowe, edukacja, rewitalizacja, aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych, aktywizacja społeczna i zawodowa osób biernych zawodowo. To nie wszystkie pieniądze, jakie może uzyskać Podlaskie. Kolejnym narzędziem wsparcia jest Krajowy Plan Odbudowy, opracowywany przez nasz kraj, by móc skorzystać z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility) Komisji Europejskiej. Do KPO Podlaskie zgłosiło wiele projektów. Naszym flagowym przedsięwzięciem jest utworzenie Doliny Rolniczej 4.0, która miałby stać się głównym ośrodkiem kompetencji dla rozwoju specjalizacji województwa podlaskiego – nowoczesnego przemysłu rolno-spożywczego, współpracującego z najnowszymi technologiami, opartego na rodzimym know-how. Dolina Rolnicza pozwoliłaby na efektywną współpracę między przemysłami ściśle technologicznymi i rolnictwem w naszym regionie. To projekt unikalny w skali światowej, szansa na rozwój całego regionu.

W maju 2021 podlaska firma Suempol otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Odpowiedzialny Biznes. W finałowej stawce najlepszych polskich przedsiębiorstw znalazły się także inne czołowe firmy z województwa podlaskiego takie jakk Malow, SaMasz. Spółdzielnia Mleczarska Piątnica oraz Alex. W poprzednich latach województwo podlaskie też został dostrzeżone, czego dowodzą nagrody np. dla SM Mlekovita, czy Photon Entertainment. To czołowe firmy w swoich branżach, a jaka jest kondycja całej podlaskiej gospodarki? Jak gospodarka poradziła sobie z pandemią?

W związku z pandemią podlaskie firmy, zwłaszcza te najmniejsze, odnotowały oczywiście spadek zamówień czy problemy z płynnością finansową. Jako zarząd województwa obiecaliśmy, że dołożymy wszelkich starań, aby pomóc podlaskim przedsiębiorstwom przetrwać pandemię i złagodzić jej negatywne skutki. Słowa dotrzymaliśmy. Zareagowaliśmy jako jedni z pierwszych. Utworzyliśmy Podlaski Pakiet Gospodarczy (PPG), który miał niwelować skutki COVID-19 i wzmacniać podlaskie firmy. Do tej pory, w ramach PPG, przedsiębiorcy otrzymali blisko 220 mln zł: 72,6 mln zł na dopłaty do wynagrodzeń, 70 mln zł na nieoprocentowane pożyczki, 36,5 mln zł na dofinansowanie kapitału obrotowego (I edycja), 8,3 mln zł na tzw. bon antywirusowy i 31 mln zł na kapitał obrotowy (II edycja). Wszelkie dodatkowe środki kierowaliśmy właśnie do podlaskich przedsiębiorstw. W sumie, z tych różnych form pomocy skorzystało około 11 tys. firm, uratowaliśmy 19 tys. miejsc pracy. To duży sukces.

Problemy zmian klimatu, zanieczyszczenia powietrza, a także rosnąca rola bioróżnorodności to elementy Europejskiego Zielonego Ładu. Co jest najważniejsze w tym całym, niezwykle ważnym procesie: zmiany świadomości społeczeństwa, nowe technologie, wzrost zainteresowania nauki a może rozwiązania legislacyjne i ich konsekwentne stosowanie?

Zielony Ład to wielkie wyzwanie, Europa ma stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. Myślę, że osiągnięcie tej neutralności będzie wymagać skoordynowanych działań we wszystkich wspomnianych obszarach. Żadnego elementu nie można tutaj pominąć. Ogromne znaczenie mają na pewno inwestycje w nowe technologie, których zadaniem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza. Województwo podlaskie posiada dobre warunki i potencjał do produkcji energii z OZE, jesteśmy zatem doskonałym miejscem do rozwoju instalacji fotowoltaicznych i budowy kolektorów słonecznych. Jako samorząd województwa widzimy potrzebę wsparcia takich proekologicznych projektów. I ten cel aktywnie realizujemy. Podczas naszej kadencji przekazaliśmy 180 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich dla 82 gmin, które skorzystają z zielonej energii. Zamontują 4075 kolektorów i paneli fotowoltaicznych na dachach domów mieszkańców w całym województwie. Nie bez znaczenia jest edukacja ekologiczna, świadomość społeczna, podkreślanie wagi naszego wspólnego dobra, jakim jest środowisko naturalne. Jednak - patrząc na ogromne zainteresowanie mieszkańców konkursami o dotacje na odnawialne źródła energii - wnioskuję, że w naszym regionie ta świadomość jest bardzo wysoka i nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważna jest ochrona przyrody i dziedzictwa naturalnego.

Województwo Podlaskie wspólnie z Fundacją Technotalenty realizuje w 2021 roku przedsięwzięcie pn. Runda T. Jego celem jest uruchomienie procesu komercjalizacji najlepszych projektów technologicznych i naukowych, które powstają w naszym regionie. 30 czerwca zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń i rozpoczął się etap oceny projektów. Jaka jest rola tego typu inicjatyw w kreowaniu postaw proinnowacyjnych i projektów naukowych?

Zdecydowaliśmy się na tę współpracę, gdyż „Runda T” to doskonała inicjatywa. Służy prezentacji idei młodych i zdolnych ludzi, jest okazją do podzielenia się kreatywnymi pomysłami ze środowiskiem fachowców, a przede wszystkim - do „zostania zauważonym”. To bardzo ważne na starcie! Runda T. - jako przedsięwzięcie proinnowacyjne - stwarza też szansę wypromowania województwa podlaskiego jako miejsca, gdzie rodzą się kreatywne pomysły na biznes. Wpisuje się również w nasze dążenia - o których mówiłem wcześniej - by stworzyć jak najlepsze warunki do życia i realizacji, dzięki którym zatrzymamy u nas młodych, zdolnych ludzi.

* * *
Organizatorem Rundy T jest Fundacja Technotalenty, współorganizatorem Województwo Podlaskie. Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Patronami honorowymi są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydenci Miast Białegostoku, Suwałk, Ełku, Łomży oraz Rektorzy uczelni wyższych - Politechniki Białostockiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku oraz Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku. Kurier Poranny jest patronem medialnym wydarzenia.
Więcej o Rundzie T na stronie https://technotalenty.pl/rundat2020/.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młodość i nowoczesna technologia - szansa dla województwa podlaskiego. Rozmowa z Arturem Kosickim, marszałkiem województwa podlaskiego. - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna