Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodość w cenie

Barbara Kociakowska
Wiesław Jarmołowski obawia się, że zwiększenie kwot mlecznych rozreguluje rynek mleka
Wiesław Jarmołowski obawia się, że zwiększenie kwot mlecznych rozreguluje rynek mleka
Jesteś młodym rolnikiem, przed czterdziestką - będziesz mógł liczyć na wyższy limit mleczny z rezerwy krajowej kwoty niż pozostali gospodarze.

Okiem gospodarza - Zdzisław Kraszewski

Okiem gospodarza - Zdzisław Kraszewski

Nam mlecznego limitu nie brakuje, ale to dobrze, że krajowa kwota mleczna została zwiększona. Myślę, że to dobrze, że młodzi rolnicy będą mieć większe możliwości niż inni. Trzeba się cieszyć, że oni chcą jeszcze pracować, bo w Europie Zachodniej młodzi odchodzą już od produkcji mleka. Jest to dla nich zbyt pracochłonne zajęcie.

Rozwiązanie takie zakłada przygotowany projekt ustawy (o zmianie ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych). Zmiany dotyczą zasad podziału rezerwy krajowej kwoty mlecznej oraz pobierania zaliczek na poczet ewentualnych kar dla rolników, którzy przekroczą swoje limity.

A zmiana przepisów jest potrzebna, bo prawie miesiąc temu rada ministrów rolnictwa Unii Europejskiej zdecydowała, że krajowe kwoty mleczne wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej (począwszy od roku kwotowego 2008/2009) zostają zwiększone o 2 proc. A więc krajowa kwota mleczna dla Polski, już w rozpoczętym właśnie roku kwotowym, będzie większa o 187 mln kg i wyniesie 9 mld 567 mln 745 tys. 860 kg.

Będzie co dzielić

W związku z tym, że krajowa rezerwa, którą będzie można podzielić wśród producentów mleka będzie dodatkowo zasilona kwotą ponad 187 mln kg w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad zmianą przepisów. Zgodnie z założeniami, w ramach zmiany zasad podziału krajowej rezerwy planuje się wprowadzenie kategorii młodego rolnika, tj. osoby fizycznej, która nie ukończyła 40 roku życia. Takich gospodarzy ma obowiązywać wyższy maksymalny limit przekroczenia indywidualnej kwoty. Dzięki temu młody rolnik będzie mógł otrzymać wyższą kwotę z krajowej rezerwy. Obecnie o kwotę z rezerwy może starać się rolnik, który przekroczył swój limit przynajmniej o 500 kg, ale nie więcej niż 20 tys. kg. W przygotowywanym projekcie ustawy ma znaleźć się zapis, że dla osób do 40 roku życia górny limit może wynieść 50 tys. kg.

Zawieszą zaliczki

Dla pozostałej grupy gospodarzy zasady rozdysponowania krajowej rezerwy nie uległyby zmianie. Kolejna ważna zmiana ma dotyczyć systemu zaliczek na poczet kar za przekroczenie mlecznych limitów (obecnie za każdy nadliczbowy litr potrąca się rolnikom 20 gr - pieniądze są zwracane wówczas, jeśli nie zostanie przekroczony nasz krajowy limit mleczny). Planowane jest zawieszenie obowiązku pobierania zaliczki na okres dwóch lat kwotowych.

Nie wszyscy się cieszą

Ale nie wszyscy rolnicy cieszą się z takiego rozwiązania. Np. Wiesław Jarmołowski, młody rolnik z Kamionki nie jest entuzjastą takiego rozwiązania.
- Przecież to nie problem, gospodarstwo można przepisać np. na syna - mówi rolnik z Kamionki.

W ogóle go nie cieszy to, że narodowa kwota mleczna została zwiększona o 2 proc.
- Jeśli produkcja mleka ma być opłacalna, a ludzie mają pospłacać kredyty, to takich rzeczy nie powinno się robić - ocenia Wiesław Jarmołowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna