Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mogą bardzo dużo wygrać

Tomasz Kubaszewski [email protected]
– Żeby osiągnąć zamierzony efekt, potrzeba też dużo zaangażowania z waszej strony – mówi uczestnikom programu Ryszard Łapiński z PCPR.
– Żeby osiągnąć zamierzony efekt, potrzeba też dużo zaangażowania z waszej strony – mówi uczestnikom programu Ryszard Łapiński z PCPR.
Wiele osób już z tego programu skorzystało.

Wspierają dalej

Wspierają dalej

Wielu z uczestników trzech poprzednich edycji programu finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego zdobyło dzięki nowym kwalifikacjom pracę, a niektórzy nawet awansowali na wyższe stanowiska (np. w sklepach). Kursanci nie są zresztą pozostawiani sami sobie. Pracownicy PCPR pomagają w znalezieniu zatrudnienia. Rozmawiają z szefami firm, polecają swoich podopiecznych. Doradzają również, jak można uzyskać dotację na uruchomienie własnej działalności gospodarczej.

Chcą zostać kierowcami, operatorami koparek, wózków, florystkami czy specjalistkami od organizacji przyjęć. Ich szanse na pracę znacznie wkrótce wzrosną.

Są w różnym wieku - jedni ledwo zdążyli wejść w dorosłość, inni, to osoby po przejściach. - Szukamy pracy od dłuższego czasu - opowiadają ci ostatni. - Właściwie zdążyliśmy się już pogodzić się z tym, że w życiu nic dobrego nas pewnie nie spotka.

Właśnie zaczęła się czwarta edycja unijnego programu "Korkociąg - wypłyń na głębię". To dla ludzi bez pracy wielka szansa.

- Jesteśmy w stanie zorganizować praktycznie każdy kurs - mówi Agnieszka Łucznik z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, działającego przy Starostwie Powiatowym w Suwałkach.

Nowe możliwości
Wszystko zaczyna się od wyłonienia grupy ludzi spełniających kryteria. Do jednych docierają pracownicy socjalni, inni zgłaszają się sami. W obecnej edycji "Korkociągu" udział biorą 84 osoby. Prawie połowa z nich, to niepełnosprawni. Innym kryterium jest pozostawanie bez pracy przez dłuższy czas. W ramach programu wspiera się również wychowanków domu dziecka i rodzin zastępczych.

Pochodzący spod Suwałk pan Cezary nie ma obu dłoni. Mimo to, jakoś daje sobie w życiu radę. Ma np. prawo jazdy.

- Jeżdżę normalnym samochodem z manualną skrzynią biegów - mówi.

Marzy, żeby zostać zawodowym kierowcą ciężarówek. Dzięki programowi "Korkociąg" będzie to możliwe.
Panie najchętniej kończą kursy florystyczne, małej gastronomii czy obsługi kas fiskalnych. O pracę w kwiaciarni lub w sklepie nie jest bowiem specjalnie trudno. Pogłębiona wiedza gastronomiczna daje z kolei możliwości dorabiania. Np. w weekendy przy organizacji imprez czy w sezonie turystycznym.

Przed ostatecznym wyborem kursu wszyscy uczestnicy przechodzą rozmowy z doradcami zawodowymi i psychologami. Ci określają predyspozycje, sugerują, jak je najlepiej wykorzystać.

Nawet opiekunka za darmo
Udział w programie jest całkowicie bezpłatny. Organizatorzy zwracają nawet koszty dojazdu do Suwałk. Mogą również, na czas kursu, sfinansować wynajęcie opiekunki.

Specjalistyczne szkolenia wkrótce się zaczną. Potrwają do późnej jesieni. Potem przyjdzie czas na poszukiwanie pracy.

- Jesteśmy pełne nadziei - mówią uczestniczące w tej edycji programu kobiety. - Tym bardziej, że koleżanka, która wzięła w tym udział wcześniej, a była bezrobotna, dzisiaj pracuje za całkiem przyzwoite pieniądze i ma się dobrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna